Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı Olsun Olmasın; Çin’in Teknoloji Hırsı Durdurulamaz!

Çin'in, ABD'yi bazı teknoloji alanlarında kapattığı ve yakında belli açılardan onu geçebileceği söyleniyor.
Ticaret Savaşı Olsun Olmasın; Çin’in Teknoloji Hırsı Durdurulamaz!

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi halihazırda yapay zeka ve yonga gibi yerli üretim endüstrilerdeki baskısında bazı ilerlemeler kaydetmiştir. ABD merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) yakın tarihli bir raporu ise bu konuda önemli noktaları gözler önüne serdi.

Raporda, “Çin, ABD ile olan teknolojik açığı kapatıyor ve ABD’nin bütün yeteneklerine uymasa da yakında yapay zeka, robotik, enerji depolaması, beşinci nesil hücresel ağlar, kuantum bilgi sistemleri ve muhtelemen biyoteknoloji gibi teknolojilerde lider güçlerden biri olacak,” ifadelerine yer verildi.

Pekin, 1 Ekim’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayacak. Çok fazla ilgi gören etkinlik, Asya devinin Pekin’deki geçit töreninde askeri cesaretini gösterecek ve Başkan Xi Jinping ülkenin ilerlemesi hakkında konuşacak.

Çin’in Dijital Ayak İzi

Çin'in Dijital Ayak İziÇin’in dijital ekonomisi, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 34’ünden fazlasını oluşturmaktadır. Ayrıca e-ticaret devi Alibaba ve teknoloji şirketi Tencent gibi dünyanın en büyüklerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Bu yıllar boyunca bir internet patlaması sayesinde yaşandı. Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi’nden (CNNIC) çıkan istatistiklere göre; 2008 sonunda Çin’deki internet kullanıcılarının sayısı 298 milyonu buldu. Bu sayı, 2019 Haziran sonunda 854 milyona yükseldi.

Resmi hükümet istatistiklerine göre; Çinli web kullanıcılarının yüzde 99’undan fazlası internete mobil cihazlarından erişiyor. eMarketer verilerinden elde edilen istatistiklere göre; ABD’de internet kullanıcılarının yüzde 92’sinden fazlası mobil cihazdan erişim sağlıyor.

Çin’deki bu mobil odaklanma, şirketlerin ürünleri hızla ve büyük oranda yaymasına yardımcı oldu. Ve Çin’in yükselişi, Amerika’nın teknolojideki tarihsel olarak güçlü konumunu tehdit ediyor.

Hermes Yatırım Yönetimi’nin yatırım başkanı Eoin Murray, ABD tarafından bir teknoloji kavgasına sahip olunduğunu ve aslında bu noktada Çin tarafından parçalandığını ifade etti.

Taklitçi İmajı Değişiyor

Taklitçi İmajı DeğişiyorÇin’in teknoloji endüstrisinin yükselişi, fikri mülkiyet hırsızlığı iddiaları ile lekelendi ve ülkenin teknoloji şirketlerinin kopya olduğu iddia ediliyor.

Apple’ın iPhone’una benzeyen Çin tasarımı telefonlar veya Silikon Vadisi’nin Google veya Amazon’u ile karşılaştırıldığında Çin’in arama veya e-ticaret şirketleri, teknoloji taklitçisi imajına neden oldu.

Ancak artık bu görünüm değişiyor. ‘Tech Titans of China’nın yazarı Rebecca Fannin, “Yıllar boyunca Silikon Vadisi Çin teknolojisine baktı ve bunun sadece kopya olduğuna inandı. Ancak bugün, Çin’in bazı teknoloji arenalarında yeniliklere ve ilerlemeye başladığının farkındalığı var,” dedi.

Amerika’nın en büyük teknoloji firmalarından bazılarının şu anda bazı Çinli şirketleri taklit ettiğine dair işaretler bile var. Facebook, Çinli firma Bytedance’in sahibi olduğu TikTok’un rekabeti engellemek için geçen yıl Lasso adlı kısa bir video uygulaması yayınladı. TikTok, ABD’li tüketiciler ile büyük bir yol kat etti.

ABD Teknolojisi için Çin Tehdidi

ABD Teknolojisi için Çin TehdidiGeçen birkaç yıl boyunca Pekin, yapay zeka ve 5G olarak bilinen yeni nesil süper hızlı mobil ağlar gibi gelecekteki kritik teknolojiyi geliştirme hedeflerini açıkça belirtti.

ABD-Çin ticaret savaşı başlamadan önce bile Pekin, 2017’de 2030 yılına kadar yapay zekada dünya lideri olmak istediğini söyledi. Çin’in Alibaba, Huawei, Tencent ve Baidu gibi en büyük şirketlerinden bazıları yapay zekaya büyük yatırımlar yapıyor. Geçen hafta Alibaba, Huawei’nin ayak izlerini takip etti ve kendi yapay zeka çipini piyasaya sürdü.

Pekin ayrıca yarı iletkenlerin daha yüksek değerli ürünlerin üretimini artırmayı amaçlayan bir hükümet girişimi olan Made in China 2025 planının önemli bir alanı olacağını belirtti. Çin kullandığı çiplerin daha fazlasını yapmak istiyor.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei, rakipleri Nokia ve Ericsson’dan daha fazla ticari 5G sözleşmesi imzaladı. 5G, süper veri hızları ve otonom araçlar gibi yeni teknolojileri destekleme yeteneği vaat ediyor.

ABD’ye Cevabı

ABD'ye CevabıTeknoloji, özellikle Huawei ile devam eden ABD-Çin ticaret savaşının önemli bir parçası olmuştur. Çin teknoloji devi, Amerikan teknolojisine erişimi kısıtlayan Varlık Listesi olarak bilinen ABD kara listesine alındı.

Ancak Huawei bunun sonucunda, yalnızca ihtiyacı olan bileşenleri ve yazılımı daha fazla üretme çabasına odaklandı. Şirket, akıllı telefonlara yönelik kendi işlemcilerini piyasaya sürdü ve son zamanlarda ABD’ye daha az güvenmek amacıyla kendi işletim sistemini açıkladı.

Bir uzmana göre; Washington’ın Çin’in teknoloji endüstrisinin yükselişine tepkisi önünde durmaya çalışmaktan ziyade çevreleme hakkındaydı.

CFR raporunun yazarlarından biri olan Adam Segal verdiği demeçte, “Şimdiye kadar öncelikle Çin’in yavaşlatılması ve kritik teknolojilerin Pekin’e akmasını önlemeye odaklandı. Kongre ve Beyaz Saray’da ABD’nin evde inovasyonu hızlandırmak için daha fazla şey yapması gerektiğine dair gittikçe artan bir tanıma olsa da şu ana kadarki cevap kısa sürede azaldı,” ifadelerini kullandı.

Segal, ABD’nin araştırma ve geliştirme için federal fonları tarihsel ortalamasına geri getirmesini önerdi. Segal’e göre; yıllık brüt GSYİH, yüzde 0,7’den yüzde 1,1’e veya 2018 döviz kuru ile 146 milyar dolardan 230 milyar dolara yükseldi.

Yazar Fannin, Segal’in bazı yorumlarını yinelerken, ABD’nin kilit teknoloji alanlarında ulusal bir gündeme ihtiyacı olduğunu söyledi. Mevcut ticaret savaşının Çin’in yükselişini durduramayacağını da ekledi.

Fannin, “ABD-Çin ticaret savaşı iki tarafa da zarar veriyor. Çin’in teknoloji hırsı, ticaret savaşında ya da değil, küresel bir lider olmak olduğu için durdurulamaz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum