Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mevzuat Endişeleri, Çin Teknoloji Devlerinden 250 Milyar Dolar Sildi

Çin'de hakim olan yasal düzenleme endişesi teknoloji devlerinin piyasa değerinden 250 milyar dolardan fazlasını sildi.
Mevzuat Endişeleri, Çin Teknoloji Devlerinden 250 Milyar Dolar Sildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, internet platformlarında tekelci davranışı engellemeyi amaçlayan bir dizi taslak yönerge açıkladı. Bugünkü işlemlerde Çinli teknoloji devlerinin hisseleri, düzenlemeye yönelik endişeleri düşüşle karşılarken, Asya-Pasifik borsaları karışık seyretti.

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinin hisseleri, yasal endişelerin artmaya devam etmesiyle bugünkü işlemlerde önemli kayıplar yaşadı.
Nasdaq OMX Çin Teknoloji Endeksi %6,32 Düşüş
Kaynak: Google

Çin ve Hong Kong’da işlem gören teknoloji şirketi hisselerinin performansını izlemek için tasarlanan Nasdaq OMX Çin Teknoloji Endeksi, bugün %6,32 oranında ekside seyrediyor. Endeks, 9 Kasım’da 2963,85 seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. 19 Mart’ta ise 1596,71 puan ile 1 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Küresel Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın

Asya’da bugün öğleden sonra Alibaba’nın Hong Kong’da işlem gören hisseleri %8,86 oranında düşerken, Tencent hisseleri %5,38 oranında değer kaybetti. Akıllı telefon üreticisi Xiaomi hisseleri %5,73 oranında düşerken, Çin’in en büyük talep üzerine teslimat hizmetleri şirketi Meituan Dianping %7,47 oranında geriledi. E-ticaret şirketi JD.com hisseleri de %8,11 değer kaybetti.

Bölgenin teknoloji hisselerini takip eden Hang Seng Tech endeksi de %6,23 oranında düşüş kaydederek mevzuat haberinden sert etkilendi.
Hang Seng Tech Endeksi %6,23 Düşüş
Kaynak: AAStocks

Pazartesi günkü kapanışlarının ardından beş teknoloji şirketinin bileşik kayıpları, CNBC’nin hesaplamalarına göre piyasa değeri açısından 250 milyar dolardan fazla kayba işaret ediyor. Çin düzenleyicisinin dün açıkladığı taslak kurallar, son günlerde küresel olarak görülen teknoloji hissesi düşüşlerini daha da kötüleştirdi.

Koronavirüs aşısı cephesindeki olumlu gelişme, seyahat gibi alanlarda iyileşme umutları uyandırdı. Yatırımcılar teknoloji hisselerini satmaya başlarken, enerji ve endüstriyel sektörlerdeki hisse senetlerine geçiyor.

Düzenleyici çevrimiçi mikro kredilendirme için yeni taslak kurallar açıklanmış, Ant Group’u da etkileyecek olması nedeniyle Alibaba hisseleri %7 yükselmişti.
Halka Arz Ertelenmesiyle Alibaba Sert Düşmüştü
Kaynak: Market Watch

Geçen hafta Pazartesi günü Çin’in merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından açıklanan yeni taslak kurallar, Ant Group’un halka arzının ertelenmesinden sonra gerçekleşmişti. Erteleme haberleri Alibaba hisselerinin büyük kayıp yaşamasına neden olmuştur. Yeni kurallar sonrasında ise hisseler toparlanmıştı.

Çinli düzenleyiciler tarafından dün yapılan duyuru, finansal teknoloji devi Ant Group’un Şanghay ve Hong Kong’da gerçekleşecek olan ilk halka arzının yasal endişeler nedeniyle aniden askıya alınmasından yaklaşık 1 hafta sonra geldi.

Orient Capital Research Genel Müdürü Andrew Collier, Ant Group’un halka arzının askıya alınmasının felaket olduğunu söylüyor. Collier, “Uluslararası olarak piyasaya sürülmeden iki gün önce 35 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirmezsiniz. Bu, düzenleyici sistemin tamamen keyfi ve aynı zamanda kafası karışmış görünmesine neden oldu,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu