Yatırım yapmaya başla!

Çin’deki Tedarik Zincirinin Aksaması Dünyada Karaborsa Dönemini Başlatabilir!

Virüs salgını nedeniyle dünyanın tedarik merkezi olan Çin’de küresel zincirin aksaması, önümüzdeki günlerde birçok sektörde karaborsa döneminin başlayacağı alarmı veriyor.
Çin’deki Tedarik Zincirinin Aksaması Dünyada Karaborsa Dönemini Başlatabilir!

Tüm dünyaya korku salan ve hızla yayılan koronavirüs salgını, dünyanın en büyük tedarikçisi konumunda olan Çin’den ürün alımını durdurdu. Bu durum küresel tedarik zincirinin aksaması anlamına geliyor. Öyle ki dünya devi birçok şirketin virüsün sıfır noktası olan Hubei eyaletinde birinci derece tedarik şirketi bulunuyor.

Uzmanlar tedarik zincirinin çok büyük sekteye uğradığını ve tüm sektörlerin bundan etkileneceğini belirtiyor. Daha şimdiden birçok kalemde fiyat artışı görülürken, Türkiye’nin komşusu olan İran’da vaka sayısının artmasının bizi daha çok etkileyeceği belirtildi.

Çin’deki tedarik zincirinin aksaması ve bu durumun birkaç ay daha devam etmesi halinde karaborsa dönemine girilebilir.

Çin Tedarik ZinciriTekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Başkanı Adil Nalbant, virüsü şu anda kontrol altına alsalar bile yarattığı olumsuz etkilerin yıl sonuna kadar ve hatta 2021’in ilk birkaç ayında da hissedileceğini söyledi. Bu nedenle tüm ekonomik tahminlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Nalbant, Çin’in dünyanın tedarik merkezi konumunda olduğunu hatırlattı.

Batılı ülkelerin kendi aralarında alternatif çözümler üretse de sıkıntıya düşeceğini ve tüm dünyada karaborsa döneminin başlayabileceğine dikkat çekti. Türkiye’nin tekstil sektörü açısından avantajlı konuma gelebileceğini söyleyen Nalbant diğer taraftan çok önemli bir pazar olan İran kapılarının kapandığını belirtti.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç Türkiye’nin mobilya sektöründe 3,5 milyar dolar ihracat yaptığını ve bunun en büyük kısmının Irak pazarına gerçekleştiğini açıkladı. Dolayısıyla Irak’ta virüsün meydana gelmesi ve sıkıntı çıkması halinde Türk tekstil ihracat sektörünün etkilenebileceğini fakat bu durumda Avrupa pazarına yoğunlaşacaklarını dile getirdi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz ise kendi sektörlerinin salgın süresi boyunca diğer ülkelere kıyasla daha olumlu etkilendiğini söyledi. Virüsün İtalya ve İran’da ortaya çıkması ile birlikte artık global bir sorun haline geldiğini belirten Öksüz, İran’da daha çok bavul ticareti yapıldığından kayda değer oranda negatif etki beklemediklerini kaydetti.

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı İbrahim Alimoğlu, en büyük pazarlarının Çin olduğunu söyledi.

Mermer SektörüBlok ve işlenmemiş mermerde en büyük pazarlarının Çin olduğunu hatırlatan Alimoğlu ana pazarın kapanmasıyla ihracatta daralma olacağını söyledi. Bunun yanında İzmir’de 1-4 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan mermer fuarının iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Fuara bu yıl katılımın çok düşük olmasını beklediklerini, Çinlilerin ertelediği gibi bizim de tedbir amacıyla ertelememiz gerektiğini söyledi.

MÜSİAD Bilişim Sektörü Başkanı Fahrettin Oylum şirketlerin çoğunun nihai ürünlerinin Çin’de üretildiğini ve şu anda hiçbir şekilde sipariş alınmadığını açıkladı. Tüm dünyanın nihai ürün sıkıntısı yaşayacağını belirten Oylum, yerli üreticinin ara mamül temin etme konusunda problem yaşayacağını vurguladı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, Çin’den sanayi kollarında kullanılmak üzere malzeme geldiğini ve şu anda yedek parça temininde sıkıntı yaşandığını belirtti. Alternatif pazarların oldukça pahalı olduğunu söyleyen Erdoğan Çin’den gelen konteynırların ise limanlarda kontrol amacıyla bekletildiğini dile getirdi.

Virüsün etkilediği en önemli alanlardan bir diğeri ise hırdavat sektörü oldu.

Hırdavat SektörüHırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Çin’den birçok hırdavat ürünü geldiğini ve şu anda tedarik sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Dünyanın farklı yerlerinden de bu malzemelerin alınabileceği fakat fiyat bakımından neredeyse 2 kat fark olduğu aktarıldı.

Avrupa menşeli ürünlerin maliyet artışı yarattığını söyleyen Tecdelioğlu, bunun da rekabet gücünü zayıflattığını dile getirdi. Zor günlerin beklendiği bir diğer temel sektör ise turizm. Yerli turistlerin yurt dışına çıkmaya korktuğu, önemli bir pazar olan Çinli turistin yarattığı boşluğu doldurmanın zor olduğu ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum