Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin-Tayvan Krizinde Yeni Sayfa mı Açılıyor? Kanada’ya Uyarı

Çin, Kanadalı yetkililerin Tayvan'a planladığı ziyareti gerçekleştirmesi halinde güçlü önlemler alınacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Çin-Tayvan Krizinde Yeni Sayfa mı Açılıyor? Kanada’ya Uyarı
HABER GİRİŞ

Kanadalı parlamenterlerden oluşan bir heyetin bu yılın son aylarında adayı ziyaret etmeyi planladığının ortaya çıkmasından bir hafta sonra Çin cephesinden sert açıklama geldi. Çin, Kanada’nın bu işe girişmesi halinde “güçlü önlemler” alacağı konusunda uyarı yaptı.

Bilindiği üzere Çin, Tayvan’ın “tek Çin ilkesi” uyarınca kendi toprağı olduğunu iddia ediyor ve adayı ziyaret eden yabancı politikacılara karşı geliyor. Demokratik olarak yönetilen Tayvan ise Çin’in bu iddialarını reddetmeye devam ediyor.

Çin’den Kanada’ya Mesaj!

Kanada’daki Çin Büyükelçiliği’nden Salı günü geç saatlerde gönderilen bildiride “Kanada tarafını tek Çin ilkesine uymaya, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne müdahale etmeye veya bunu ihlal etmeye çalışan herhangi bir ülkeye karşı kararlı ve güçlü önlemler alınacağı vurgusu yapıldı.

Liberal Parlamento Üyesi Judy Sgro geçen hafta yaptığı açıklamada, Kanada parlamentosundan idari veya mali destek almayan Kanada-Tayvan parlamentosu dostluk grubu üyelerinin Ekim ayında özerk adayı ziyaret etmeyi planladıklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Sgro, gezinin sadece ticarete odaklanacağını ve yasa koyucuların niyetinin Tayvan ya da Çin için herhangi bir sorun yaratmamak olduğunu ifade etmişti.

Kanada Hükümeti: Ziyaret Planına Saygı Duyuyoruz

Kanada hükümeti ise yaptığı açıklamada, parlamenter derneklerin ve dostluk gruplarının bağımsız olduğunu ve milletvekillerinin Tayvan’ı ziyaret etme niyetine saygı duyulması gerektiğini belirtmişti.

Kanada, Batı’nın geri kalanı gibi, gayri resmi olarak Tayvan’ı desteklerken diplomatik olarak Taipei’yi değil Pekin’i tanıyan tek Çin politikası izliyor.

Çin ile Batı arasındaki ilişki, Pekin’in itirazlarına rağmen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu ayın başlarında Tayvan’ı ziyaret etmesinden bu yana kötüleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.