Yatırım yapmaya başla!

Çin Uyardı: Tayvan’ın Bağımsızlığı Konusunda Savaşa Hazırız

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü, yayınlanan bir bildiriye ilişkin konuşmasında savaşa hazır olduklarını açıkladı. İşte detaylar;
Çin Uyardı: Tayvan’ın Bağımsızlığı Konusunda Savaşa Hazırız

Çin Savunma Bakanlığı bugün, ABD’yi küresel istikrara zarar vermekle ve kendi kendini yöneten adaya silah satışları anlaşmasının bittiğini duyurmakla suçlayarak Tayvan’ın bağımsızlığına doğru bir hamle yapılması durumunda savaşa hazır olduğunu açıkladı.

Pentagon, bu ay ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Tayvan’ın talep ettiği silah satışını onayladığını ve tanklar ile füzeler dahil silahların yaklaşık 2.2 milyar dolar değerinde olduğunu duyurmuştu. Çin de ABD’nin hamlesini bu tür bir anlaşmaya dahil olan ABD’deki firmalara yaptırım getireceğini bildirerek yanıtlamıştı.

Bugün ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Çin’in barışçıl uzlaşma için en büyük çabayı göstereceğini söyledi.

Çin Savunma Bakanlığı Barışçıl Uzlaşma Çaba Göstereceğiz“Bununla birlikte Tayvan’ın bağımsızlığını aramanın çıkmak bir yol olduğunu kesinlikle belirtmeliyiz” ifadelerini de ekledi. Birkaç yıldır ordunun stratejik kaygılarını özetleyen bir ilk olan ulusal savunma resmi raporu üzerine bir basın brifinginde konuşan Wu; “Tayvan’ı ülkeden ayırmaya çalışan insanlar varsa, Çin’in ordusu ulusal egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünü sıkıca korumak için savaşa girmeye hazır olacak” dedi.

Çin’in savunma belgesi, ABD’nin büyük ülkeler arasında rekabetin yoğunlaşmasına neden olduğunu, savunma harcamalarını önemli ölçüde arttırdığını ve küresel stratejik istikrarı baltaladığını bildirdi.

Çin Savunma Belgesi ABD Küresel İstikrar Baltalıyor Ayrıca Çin’in savunma harcamasının ılımlı ve istikrarlı bir büyümeye devam edeceğini ancak diğer büyük ülkelere kıyasla nispeten düşük olduğunu da ekledi. “Çin’in savunma harcaması ile ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumak için gerekenler arasında hala büyük bir boşluk var” dedi.

Rapora ilişkin toplantıda Wu da Çin’in silahlı kuvvetlerine Güneydoğu Asya’nın Tayland Körfezi’ndeki Ream Deniz Üssü’nün bir kısmına münhasır erişim hakkı veren Kamboçya ile gizli bir anlaşma raporlarının gerçeklerle uyumlu olmadığını savundu. “Çin ve Kamboçya geçmişte, askeri tatbikatlar, personel eğitimi ve lojistik konularında olumlu değişimler ve iş birliği gerçekleştirdi. Bu tür bir işbirliği üçüncü tarafları hedef almıyor.” sözlerini de ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum