Yatırım yapmaya başla!

Çin Sonrası Altın ve Dolar Kazançlı İlerliyor

Çin Sonrası Altın ve Dolar Kazançlı İlerliyor

Çin’in rezervlerini arttırması ve milyarder Stan Druckenmiller’in altın altımı yapması ile altın fiyatları Haziran ayından bu yana ilk haftalık yükselişini kaydetti. Yeni haftada da bu kazançlarını koruyor. Geçen hafta altına yönelik iştahın, son çeyrekte düştüğü spekülasyonları ortaya atılmıştır ve altın talebi 6 yılın en düşüğüne inmişti. Çin ve Hindistan’da altın alıcılarının gelirinin, volatil hisse senedi piyasası ve zayıf hasat nedeniyle düşmesi, talebin zayıflamasına neden olmuştu.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise spot altın fiyatları % 0,1 oranında değer kazandı ve 1,116.32 dolardan işlem görmeye başladı. Şimdi ise % 0,4 oranında yükselişle 1,119.03 dolardan işlem görüyor. Altın emtiası, Çin’in 11 Ağustos tarihinde yuanı devalüe etmesinin ardından geçen hafta % 1,9 oranında değer kazanmıştır. Piyasalarda yaşanan devalüasyon şaşkınlığı sonrasında altın talebi arttı ve Mayıs ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi kaydetti.

Çin’in Cuma günü açıkladığı verilere göre altın varlıkları Temmuz ayında % 1,1 oranında arttı. 6 yıldır altın stokları ile ilgili veri yapmayan Çin’in altın varlıklarının 2009 yılından bu yana % 57 oranında genişlediği ortaya çıkmıştır. George Soros’un eski baş stratejisti olan Stan Druckenmiller, Haziran ayının sonunda SPDR Gold Trust’tan 323,6 milyon dolarlık hisse satın alması bir spekülasyon yarattı ve fiyatların yükselişini destekledi.

Dolar ise yuan devalüasyonundan kaynaklı olan şokun etkisinden yeni haftada çıkıyor. Dolar yükseliş beklentisiyle açılan pozisyonların sayısı 6 ayın zirvesine ulaştı. Dolar, önemli para birimleri karşısında yükseliş göstererek Haziran ayından bu yana gördüğü en kötü haftanın izlerini siliyor. Spekülatörler, dolarda net uzun pozisyon sayısını, 11 Ağustos ile sona eren haftada üst üste 8. kez arttırmış oldu. Böylece net uzun pozisyonlar 5 yılın en uzun süreli yükseliş dönemini kaydetti.

Auckland’daki ANZ Bank New Zealand Ltd. Kıdemli döviz stratejistlerinden Sam Tuck dolarda meydana gelen hareketler ile ilgili olarak “FED’in Eylül’de faiz artırımına gideceği ihtimali % 50 civarında fiyatlanıyor. Doların değer kazanmaya devam etmesini ve FED’in Eylül’de faiz artırmasını bekliyoruz,” dedi.

Spot dolar endeksi, % 0,1 oranında yükseliş ile 1,209.98 puana yükseldi. Geçen hafta ise % 1,3 oranında gerileyerek 19 Haziran ile biten haftadan bu yana en kötü performansını sergilemiş oldu. Endeks 7 Ağustos tarihinde ise 1,220.25 puan ile 5 yılın en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum