Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Şirketler Çalışanlarını Huawei Alması Yönünde Destekliyor!

Son günlerde Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımlarının yanı sıra, Çin’de pek çok şirket çalışanlarını Huawei marka ürün kullanması yönünde teşvik ediyor.
Çin’de Şirketler Çalışanlarını Huawei Alması Yönünde Destekliyor!

2018 yılı Huawei için oldukça çalkantılı geçti. Bilindiği teknoloji sektöründe yılın en çok konuşulan konularından birisi Huawei ile ABD arasında yaşanan sürtüşmeler oldu. ABD kendi ülkesinde Huawei marka ürünlerin satışını yasaklamış durumda. ABD hükümeti Huawei’yi Çin hükümetine siber casusluk yapmakla suçlarken, şirket dünyanın birçok yerinde kapalı kapılar ile karşılaşıyor.

Huawei ise bu suçlamaları kesin bir dille reddediyor. Şirket ABD cephesinden yaptırımlara karşın, bu yılın sonu itibariyle 200 milyon satış hedefine ulaştığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Önümüzdeki yıl içerisinde de benzer gerilimlerin yaşanması beklenirken, Çin merkezli şirketlerin Huawei’ye büyük destek verdiği ortaya çıktı.

Çinli Şirketler Huawei Alımını Teşvik Ediyor

Çinli Şirketler Huawei Alımını Teşvik Ediyor

Huawei’nin ABD yaptırımlarının sonu gelmez iken Çinli şirketler teknoloji devine destek veriyor. Şirketler çalışanlarının ABD’li firmaların ürünlerini kullanmaması yönünde gayret gösterirken, Huawei ve ZTE marka ürünleri almasını istiyor. Çinli şirketler Huawei marka telefon alan çalışanlarına, yüzde 10 ila 20’ye varan destek vermeye başlıyor.

Hatta bazı firmaların, alınan ürünün tamamını ödediği belirtiliyor. Söz konusu şirketler sosyal medya hesaplarından, Huawei’nin akıllı telefon dışındaki ürünlerin alımını da desteklediğini duyurdu. Burada şirketlerin asıl hedefinin ise ABD menşeli ürünler olduğu biliniyor. Ülkede yaygın bir şekilde Apple boykotu boy gösteriyor.

Şirketler Apple’ı Boykot Ediyor

Şirketler Apple’ı Boykot Ediyor

Çin’de yaşanan son gelişmelerden nasibini en çok alan şirket ise Apple oluyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde bazı iPhone modellerinin satışı Çin’de yasaklanmıştı. Son olarak Çin’de 20’yi aşkın şirketin Apple’ı boykot ettiği ve çalışanlarını çeşiti yollarla engellemeye çalıştığı biliniyor. Şirketler çalışanlarını Apple ürünü almaları halinde, bonuslarını ödememekle, hatta bazı çalışanlarını cezalandırmakla tehdit ediyor.

Çinli şirketler Apple konusunda bu tarz dayatmalarda bulunurken, çalışanlarını Huawei ürün almaya teşvik ediyor. Bu durumdan rahatsız olan Apple ise yaşananların ülke genelinde toplu bir boykota dönüşmesini istemiyor. Önümüzdeki yıl, ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimlerin teknoloji dünyasında etkisini daha da hissettirmesi yüksek ihtimal dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum