Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Şirket Borcu Küresel Ekonomi için En Büyük Tehdit

Moody’s’in baş ekonomisti Çin’in şirket borcunun, küresel ekonominin en büyük tehdidi olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Çin’in Şirket Borcu Küresel Ekonomi için En Büyük Tehdit

Moody’s Analytics’ten bir ekonomist, Çin’in şirket borcunun küresel ekonomi için en büyük tehdit olduğunu söyleyerek bu gibi riskleri çok önemli bir fay hattı olarak tanımladı. Moody’s ekonomistinin yorumları Fitch Ratings’in geçtiğimiz haftaki açıklamalarını takip etti ki derecelendirme kuruluşu, Çin’deki özel şirketlerin bu yıl rekor bir hızda borçlarını ertelediklerini söylemişti.

Moody’s’in Baş Ekonomisti Mark Zandi de şirket borcunun, finansal sitem ve daha geniş ekonomide bir fay hattı olduğunu belirterek borçlu Çinli şirketleri daha büyük risk olarak gösterdi.

“En büyük tehdit olarak Çin’in şirket borcunu gösterirdim” diyen Zandi, bunun Çin’de çok hızlı büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Çin Şirket Borcu Küresel Ekonomi En Büyük TehditZandi, birçok şirketin ticaret savaşından ve diğer faktörlerden kaynaklanan büyümedeki yavaşlama ile mücadele etmekte zorlandığını vurguladı. Aynı derecede olmasa da ABD’de de benzer bir resim olduğunu savunan Zandi, kaldıraçlı borç vermede ve borçlu şirketlere borç vermede çok önemli bir artış gördüklerini, ekonominin yavaşlaması durumunda savunmasız kalacaklarını belirtti.

Borcun dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde bir sorun olduğu ve bu nedenle ülkenin kaldıraçsızlaşmayı artırarak borca bağımlılığı azaltmaya çalıştığı hatırlatıldı.

Ancak ticaret savaşı, Çin’in büyük borç seviyelerini azaltma çabalarına engel koyuyordu ki ülkebir yandan da yavaşlayan ekonomisini artırmanın yollarını arıyordu.

Mark Zandi En Büyük Tehdit Çin Borcu Dolayısıyla bu yıla z ya da çok kaldıraçsızlaşma çabalarını durdurmuş ve ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik sağlamıştı. Ticaret savaşı kaynaklı yaşanan bu durum, Çin’in eski alışkanlıklarına dönerek borç seviyelerini yükseltebileceği yönünde endişelere yol açmıştı.

Pekin’in daha fazla altyapı oluşturmak ve mülk kontrollerini kolaylaştırmak gibi eski politikalarına geri dönebileceği yönündeki uzman yorumları, çabaların yüksek borçlarla sonuçlanacağını göstermişti. Bağımsız analist Fraser Howie de Çin’in devasa borcunun göz ardı edilebilecek seviyeyi çoktan aştığını öne sürerek endişe verici yorumlarda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum