Yatırım yapmaya başla!

Çin Siber Casusluğu Ulusal Stratejisinin Gerekli Bir Parçası Olarak Görüyor

ABD'nin iki Çinli hacker hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Çin’in siber casusluğu ulusal stratejisinin bir parçası olarak gördüğü söylendi. Detaylar aşağıda;
Çin Siber Casusluğu Ulusal Stratejisinin Gerekli Bir Parçası Olarak Görüyor

ABD Adalet Bakanlığı’nın iki Çinli hacker hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından konuşan düşünce kuruluşu üyesi, Çin’in siber casusluğu ulusal stratejisinin bir parçası olarak gördüğünü ve mevcut şartlarda buna sona vermeyeceğini açıkladı.

Washington merkezli liberal düşünce kuruluşu Center for American Progress’in kıdemli isimlerinden Michael Fuchs, Çin’in siber casusluğu ulusal ilerleyişi için gerekli gördüğünü vurgulayarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. “Çin’in siber casusluğu ekonomik olarak büyümek ve daha güçlü bir ülke haline gelmek için ulusal stratejisinin bir bileşeni olarak gördüğünü söylemek doğru olacaktır ve buna bir son vermeyecek, en azından ABD ve diğerleri tarafından uygulanan baskı devam ederken” dedi.

Burada ABD yetkililerinin, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) ile ilişkili iki hacker hakkında suç duyurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

ABD Yetkilileri İki Çinli Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu Zhu Hua ve Zhang Shilong isimli iki Çinli vatandaşa, aralarında NASA ve ABD donanmasının da olduğu devlet kurumları ve birçok teknoloji firmasının bilgisayar ağlarını hedef alarak gizli ticari ve teknik sırları çaldığı yönünde suçlama yapılmıştı. Ayriyeten iki Çinlinin, ABD’nin Japonya, İngiltere ve Kanada gibi müttefik ülkelerinin de bilgisayar ağlarını hedef aldıkları iddia edilmişti.

Hedef alınan ülkeler arasında Avustralya, Hollanda, Yeni Zelanda ve İsveç’in de yer aldığı öne sürülmüştü.

ABD İki Çinli Hacker Suç Duyurusu Halihazırda Çin’de olduğu tahmin edilen iki hacker hakkındaki suç duyurusunun duyurulmasından sonra açıklama yana ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein; Çin’in ticari siber suçlara bulaşmayacağı yönündeki taahhüdünü çiğnediğini dile getirmişti.

FBI Direktörü Christopher Wray konuyla ilgili, ABD’nin ekonomik güvenliğini ve yaşam tarzını korumak için çalışmaya devam edeceklerini belirterek Çin’in amacının ABD’nin yerini almak olduğunu söylemişti.

Washington’un müttefikleri olan Avustralya, İngiltere ve Yeni Zelanda da Pekin’i ekonomik casusluk için eleştirmiş ama Pekin bugün “iftira” dediği suçlamaları reddettiğini açıklamıştı.

ABD Müttefikleri Pekin EleştirdiBu noktada, Donald Trump ile Xi Jinping’in 90 günlük ateşkes kararı almalarına karşın ticaret müzakerelerinde sürecin pek ilerleme kaydetmediği vurgulandı. Zaten iki Çinli vatandaşın siber casuslukla suçlanmasından önce de iki ülke arasındaki gerilim Huawei CFO’sunun tutuklanmasıyla yükselmişti. Düşünce kuruluşundan Michael Fuchs da yaşananlara gönderme yaparak, Çinli vatandaşlara yönelik son suçlamaların Trump yönetiminin Çin üzerinde daha fazla baskı uygulamak için hamlelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Center for American Progress uzmanı ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ekim ayındaki konuşmasında Çin’i Amerikan demokrasisine karışmakla suçladığını hatırlattı.

Michael Fuchs: Çin Siber Casusluğu Ulusal Stratejisinin Gerekli Bir Parçası Olarak GörüyorABD hükümetinin Çin’i uzun süredir siber güvenlik tehditleriyle ilgili durdurmaya çalışmasına rağmen Adalet Bakanlığı’nın son suçlamasının Pekin’in durmadığını ortaya serdiğini kaydetti. Michael Fuchs da Çin’in durmadığını hatta belki de eylemlerini daha da artırdığını belirterek Xi Jinping’in geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasına işaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise bugünkü açıklamasında Pekin’i ABD’nin ve müttefiklerinin ekonomik casusluk suçlamalarını şiddetle reddederek bunların iftira olduğunu bildirdi. Çünkü Xi Jinping; Washington ile ticaret müzakerelerine nasıl yaklaşacağına dair ipucu vermek yerine ülkenin kontrolündeki Komünist Parti’nin Çin’deki en önemli şey olduğunu, partini son yıllarda olduğu gibi aynı ekonomik yolda devam edeceğini söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum