Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Savunma Bakanı ABD’yi Karalama Yapmakla Suçladı

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD-Çin ilişkilerini iyileştirme sorumluluğunun Washington’da olduğunu söyledi.
Çin Savunma Bakanı ABD’yi Karalama Yapmakla Suçladı
HABER GİRİŞ

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD’yi Pekin aleyhine karalama kampanyası yürütmekle suçladı. ve Washington’un Hint-Pasifik bölgesindeki ülkeleri etkilemeye çalıştığını söyledi.

Singapur’da bir etkinlikte konuşan Wei Fenghe, sorunlu ABD-Çin ilişkilerini iyileştirmek için sorumluluğun Washington’da olduğunu belirterek, “ABD tarafından Çin’i karalamayı ve kontrol altına almayı bırakmasını talep ediyoruz. Çin’in iç işlerine karışmayı bırakın. Asya’nın en iyi savunma konferansı olan diyalogda delegelere, ABD tarafı bunu yapmadıkça ikili ilişkiler gelişemez” açıklamasında bulundu.

Gerekirse sonuna kadar savaşabileceklerini söyleyen Fenghe, iki ordunun olumlu bir ilişki için çaba göstermesi gerektiğini ifade etti. Wei, ABD Başkanı Joe Biden’in yeni Hint-Pasifik stratejisinin çatışmalara yol açabileceğini söyledi.

Wei bu stratejinin bölgemizde ülkeleri kaçırmak ve belirli bir ülkeyi hedef almak için özel bir grup oluşturma çabası olduğunu düşünüyor. Başkalarını kontrol altına almanın çatışma yaratma stratejisi olduğunu belirten Wei, Çin’in barış ve istikrar istediğini kaydederek, ABD’yi dayanışmayı güçlendirmeye ve çatışma çıkmaya çağırdı.

Çinli Bakandan Tayvan Uyarısı

Wei ayrıca Tayvan hakkında kısa ve öz bir uyarıda bulundu. Çin’in Tayvan’ın bağımsızlık ilan etme girişimlerine sonuna karşı savaşacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar savaşacaklarını ve Çin için tek seçeneğin bu olduğunu söyleyen Wei, ″Çin’i bölmek için Tayvan’ın bağımsızlığını arayanların sonu kesinlikle iyi olmayacak. Tayvan, Çin’in bir eyaleti. Tayvan’ın yeniden birleşmesini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Wei’nin sözleri ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Çin’i adaya yakın kışkırtıcı, istikrarsızlaştırıcı askeri faaliyetlerle suçlamasından bir gün sonra geldi. Austin bölgede riskleri artıranın Çin olduğunu iddia etmişti.

Çinli Wei ayrıca Ukrayna savaşını sona erdirmek için NATO ve Rusya arasında müzakere çağrısında bulundu. Çin’in Rusya ile bir anlaşması olmadığını belirten Wei, “Bu bir ortaklık, ittifak değil. Rusya ile ilişkiler gelişmeye devam edecek. Rusya’ya Ukrayna savaşı için herhangi bir askeri veya maddi destek sağlamadık” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.