Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Şarap Tarifeleri Avustralyalı Küçük Üreticiler için Yıkıcı Olabilir

Çin'in Avustralya şarabına getirdiği tarifelerin, küçük üreticiler üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceği söyleniyor.
Çin’in Şarap Tarifeleri Avustralyalı Küçük Üreticiler için Yıkıcı Olabilir

Küçük Avustralyalı ihracatçılar, üzüm yetiştiricileri ve bölgesel topluluklar, Çin’in yüksek şarap tarifeleri uygulama kararının yükünü ağır bir şekilde hissedecekler. Ülkenin ulusal üzüm ve şarap üreticileri birliği olan Australian Grape and Wine’ın CEO’su Tony Battaglene bu yöndeki görüşlerini belirtti.

Çin Ticaret Bakanlığı, Avustralya şişelenmiş şarap ithalatında %107 ila %212 arasında değişen ön anti-damping vergilerini Cuma günü açıkladı.
Avustralya Şarap İhracatının Değeri
Kaynak: ABARES

Çin’in bu hamlesi, yılın başlarında Avustralya’dan şarap ihtlatına yönelik anti-damping soruşturmasının ardından geldi. Bunun yıkıcı bir etkisi olacağını söyleyen Battaglene, portföylerini çeşitlendiren daha büyük Avustralyalı şarap ihracatçılarının bu durumla başa çıkabileceklerini ifade etti.

Battaglene, “Üzüm yetiştiricileri, bölgesel topluluklar ve uyum sağlama yeteneği çok az olan küçük ihracatçılar. Onlar acı çekecek olanlardır. Sadece bizde yok. Bu bizim en yoğun ihracat zamanımız. Yılın son dört ayında ürünümüzün %50’si Çin’e gidiyor. Bu kapandı. Yani bu ürünün gidecek başka yeri yok,” ifadelerini kullandı.

Diğer pazarlara kısa sürede gitmenin kolay olmadığını belirten Battaglene, bu pazarları geliştirmenin zaman, ilişki ve para gerektirdiğini vurguladı. Pekin’in dampingle ilgili iddialarını reddederken, Avustralya şarabı için Çin’in en yüksek fiyat noktası pazarı olduğunu söyledi.

Battaglene, Avustralyalı ihracatçıların Çin’den litre başına dolar cinsinden başka herhangi bir yere göre daha fazla para kazandığını da belirtti.
Avustralya En Çok Çin'den Para Kazanıyor
Kaynak: WineAustralia

Çin, Avustralya’nın en büyük şarap ihracatı ülkesidir. Wine Australia’ya göre Çin’e yapılan şarap ihracatı; Eylül 2020’de sona eren 12 ayda toplam ihracatın %39’unu oluşturdu. Battaglene’e göre; Avustralya’daki küçük şarap ihracatçılarının çoğu özellikle de yalnızca Çin’e ihracat yapanlar da yuan cinsinden finanse ediliyorlar. Bu nedenle Çin’deki ithalatçıların yanı sıra ihracatçıların da tarifelerden etkileneceğini düşünüyor.

Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, Çinli tarım yetkilileri, gümrük yetkilileri ve Dünya Ticaret Örgütü ile olan anlaşmazlıkları çözmek için bir dizi süreç içinde olduklarını söyledi. Birmingham, “Çin’de yaşananların kümülatif bir etkisi olduğunu da kabul ettik. Çin’in bu yıl boyunca Avustralya ticaretine karşı attığı bir dizi bireysel eylem endişe verici,” dedi.

Avustralya’nın tarım bakanı olan David Littleproud ise Canberra hükümetinin Çin’in Avustralya şarabına ön gümrük vergisi koyma kararında son derece hayal kırıklığına uğradığını tweetledi.
David Littleproud Tweeti
Kaynak: Twitter

Littleproud, “Gerçek şu ki, Avustralya dünyadaki en az sübvanse edilen ürünler üretiyor ve OECD’deki en düşük ikinci çiftlik sübvansiyonu sağlıyor. Avustralya hükümeti şarap üreticilerimizin Çin’e ürün döktüğü yönündeki herhangi bir iddiayı kategorik olarak reddediyor ve bu iddialar için hiçbir dayanak veya kanıt olmadığına inanmaya devam ediyoruz,” dedi.

Canberra ve Pekin arasındaki ilişkiler, Avustralya’nın Çin’in koronavirüs pandemisiyle nasıl başa çıktığına dair artan uluslararası bir soruşturma çağrısını desteklemesinin ardından bu yılın başlarında bozuldu.

Çin, Avustralya arpasına anti-damping ve anti-sübvansiyon vergileri, birkaç kırmızı et mezbahasına ithalat yasağı ve devlete ait kamu kuruluşları ve çelik fabrikalarına Avustralya kömürü ithalatını durdurmaları için sözlü bildirimde bulunduğu bir dizi önlem aldı. Avustralya’daki iki pamuk endüstrisi grubu ise Çin’in iplik fabrikalarını Dow Under’dan ithal edilen pamuğu kullanmaktan caydırmaya başladığını söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum