Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Sanayi Üretimi Mayıs’ta %9 Artış Beklentilerini Karşılamadı

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde sanayi üretimi Mayıs’ta beklenti altı geldi.
Çin’in Sanayi Üretimi Mayıs’ta %9 Artış Beklentilerini Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında sanayi üretimi yüzde 8,8 arttı.

Beklentiler yüzde 9 artış yönündeydi. Nisan 2021’de ise yıllık bazda yüzde 9,8 artarak Mart ayındaki yüzde 14,1’lik artıştan gerilemişti. Yılın ilk dört ayında sanayi üretimi yüzde 20,3 artmıştı.

Çin hükümeti ulusal ekonominin Mayıs’ta istikrarlı bir iyileşmeyi sürdürdüğünü söylese de birçok gösterge tahminlerin altında kaldı.
Çin Sanayi Üretimi Mayıs Ardışık Üçüncü Aylık Gerileme
Kaynak: Trading Economics

Bu arada perakende satışlar, hükümetin harcamaları artırma çabalarına ve ay boyunca büyük bir tatil olmasına rağmen Mayıs’ta yüzde 12,4 artarak yüzde 13,6’lık beklentilerin altında kaldı.

Nisan ayında perakende satışlar bir yıl öncesine göre yüzde 17,7 beklenenden daha az artmıştı.

Tüketici harcamaları, Çin’in koronavirüs pandemisinden ekonomik toparlanmasını geciktirdi ve perakende satışlar Nisan ayında bir yıl öncesine göre yüzde 17,7’lik beklentiden daha az arttı.

Şehirler için genel işsizlik oranı yüzde 5’e düşse de 16-24 yaş arası insanlar için bu oran yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşti.

Hizmet sektörü ise olumlu yönde iyileşen piyasa beklentileriyle istikrarlı bir şekilde ilerledi. Mayıs ayında, Hizmet Üretimi Endeksi bir önceki yıla göre yüzde 12,5 büyüdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu