Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Sanayi Üretimi ve Perakende Verileri Kasım 2019’da Tahminlerin Üzerinde Yükseldi

Çin'in 2019 Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende verileri beklentilerin üzerinde yükseliş gösterdi.
Çin’in Sanayi Üretimi ve Perakende Verileri Kasım 2019’da Tahminlerin Üzerinde Yükseldi

Çin’de sanayi üretimi ve perakende satış verileri bu yılın Kasım ayında tahmin edilenden daha fazla yükseliş kaydederek ekonomik görünümdeki iyimserliği artırdı. Böylelikle ülke ekonomisinde ABD ile yapılan ticaret anlaşmasının birinci fazlının ardından gözlenen iyileşmeler artmış oldu.

Çin’de öncü ekonomik verilerden sanayi üretimi, Kasım’da 2018 yılının aynı ayına kıyasla %6,2 arttı. Beklentiler %5 artacağı yönündeydi. Ülkenin perakende satış verileri de bahsedilen dönemde %8 artarak %7,6’lık tahminleri geride bıraktı.

Kasım’da sabit varlıklara yatırımlarda ise herhangi bir değişim kaydedilmedi. Tahminlerle uyumlu olarak %5,2 olarak kaldı. Ülkede konut satış fiyatlarındaki artış bahsedilen dönemde bir önceki ay olan Ekim’den daha fazla zayıflama kaydederek %0,3’de kaydedildi.

Kasım’da Çin’in sanayi üretimi ve perakende satış verileri beklentileri aşan yükselişler dolayısıyla ekonomik görünümde dengelenme ve büyüme ivmesinde olumlu bir tablo çizildi.

Veriler Kasım'da Beklentiyi AştıÇin’in bu yıl Ekim ayındaki sanayi üretimi ile perakende satış verileri yükseliş kaydetmesine rağmen beklentileri karşılamamıştı. Ekim’de perakende satışlar %7,2 artarak %7,8’lik beklentileri geride bıraktı. Sanayi üretimi ise %4,7 oranında artarak %5,4’lük beklentilerin altında kalmıştı.

Ülkede Ekim’de yapılan yatırımlar %5,2’lik yükseliş ile son 21 yıl içindeki en yavaş büyümeyi kaydetmişti. Beklenti altında gelen sanayi ve perakende verileri ise yavaşlayan talebin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden olan Çin, Ekim’de gösterdiği ekonomik yavaşlama sinyallerini Kasım’da kaydettiği yüksek artışlarla silerek önemli bir toparlanmanın döneminin içine girdi.

Çin Dünyanın En Güçlü EkonomilerindenVerilerin açıklanmasının ardından Asya borsaları haftanın ilk gününe karışık bir seyirle başladı. Güçlü gelen ekonomik verilerin yanı sıra ABD ile olan ticaret görüşmelerindeki belirsizlik, karışık seyre neden oldu. ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının birinci fazlına varılmasıyla birlikte Çin yuanı yükseldi. Hong Kong, Şanghay ve Tokyo’da yatay seyreden hisse senetleri, Avustralya’da yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum