Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Rusya-Ukrayna Ateşkesi için Yapıcı Rol Oynayacak

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ukrayna’daki krizin daha kötüye gitme eğilimi göstermesi nedeniyle, Rusya ile barış sağlanması için gayret göstereceklerini söyledi.
Çin, Rusya-Ukrayna Ateşkesi için Yapıcı Rol Oynayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 146 gündür binlerce insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasıyla devam ediyor. Kriz giderek daha da derinleşirken, savaşın başından bu yana Rusya’nın yanında durmasıyla dikkat çeken Çin tarafından bir açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Fransa cumhurbaşkanının danışmanı Emmanuel Bonne ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’daki durumun genişleme eğilimi gösterdiğini, bu nedenle de Çin’in ateşkes için yapıcı bir rol oynayacağını söyledi.

Dünyanın Ukrayna’daki krizi görmek istemediğini, giderek daha da uzayan ve karmaşık bir hale gelme eğilimi gösterdiğini ifade etti.

Çin’in en başından beri barış görüşmelerini ilerletmeye kararlı olduğunu söyleyen Yi, ateşkes için her türlü çabayı göstermeye devam edeceklerini dile getirdi. Ukrayna krizinin yansımalarının gıda ve enerji kıtlığına yol açtığını, küresel toparlanmanın yanı sıra barış ve istikrar için zorluklar ve riskler getirdiğini sözlerine ekledi.

Kiev’de Vatana İhanet Durumları Artıyor

BDT Ülkeleri Enstitüsü düşünce kuruluşu müdür yardımcısı Vladimir Zharikhin, Kiev’deki krizin giderek daha kötüye gitmesi nedeniyle her geçen gün daha fazla vatana ihanet durumu yaşandığını açıkladı.

Ukrayna özel servislerinin bilgi sızdırdığına dair çok sayıda kanıt olduğunu belirten isim, “Ukrayna siyasi seçkinlerinin karakteristiği olan bilgi sızıntıları var. Bunun için ihanet, koşullardaki değişikliğe zamanında bir tepkidir, bu nedenle ihanetten şüphelenmek için gerekçeler var.” dedi.

Görevinden alınan Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Ivan Bakanov’un günah keçisi olabileceğini belirten Zharikhin, Kiev’in ihanetle suçladığı kişilerin farklı nedenlerle yönlendirilebileceğini kaydetti.

Kiev rejimine hizmet etmek isteyenler kadar fırsatçı düşünceler tarafından yönlendirilenlerin de olduğunu söyleyen isim, Ukrayna yenilgi yaşarken bu tür ihanetçilerin ve özel servislerin orduda büyüdüğünü, daha kötüsü bunlarla savaşmanın daha zor olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu