Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Resmi Dairelerine Yabancı Teknoloji Kullanımına Son Verme Talimatı!

Çin Komünist Partisi’nin tüm devlet dairelerine yabancı donanım ve yazılımı kaldırma emri verdiği iddia edildi. İşte detaylar;
Çin’den Resmi Dairelerine Yabancı Teknoloji Kullanımına Son Verme Talimatı!
Yorum

İddialara göre Çin Komünist Partisi, üç yıl içinde tüm resmi dairelere yabancı donanım ve yazılımı kaldırma talimatı verdi. Financial Times’ın haberine göre söz konusu talimatın, Microsoft, Dell ve HP de dahil büyük ABD firmalarını vurabileceği dile getirildi.

FT, aracı kurum China Securities’ten bir nota atıfta bulunarak politikanın 3-5-2 olarak adlandırıldığını çünkü teknolojinin değişiminin 2020’de yüzde 30, 2021’de yüzde 50 ve 2022’de yüzde 20 oranında gerçekleşeceğini yazdı. Analistler, Çin’de 20 ila 30 milyon parça yabancı ekipmanın değiştirilmesi gerektiğini tahmin etti.

China Securities, emrin bu yılın başlarında Çin Komünist Partisi’nin merkez ofisinden geldiğini söyledi.

China Securities Çin Yabancı Teknoloji Durdur Direktifin kamuya açık olmamasına rağmen iki siber güvenlik firması FT’ye hükümet müşterilerinin kendilerine politikayı anlattığını söyledi. Mirabaud Securities’de teknoloji, medya ve telekomünikasyon araştırması başkanı olan Neil Campling, Çin hükümetinin bu hamlesinin ABD ile gerginliğin artmasına karşı koruma amaçlı olduğunu belirtti. “Bu, Çin’in hükümet operasyonlarının ABD’deki gerilimlerin artmasından etkilenmediğinden emin olmak için baktığı bir şey” dedi.

Sonuçta Pekin’in hamlesi, öngörülemez bir ticaret savaşı ortasında Çin teknolojisinin ABD’nin hedefi olması üzerine geldi.

 Çin Devlet Daire Yabancı Teknoloji Durdur ABD’nin Çin teknolojisine yaklaşımı, bu yılın başlarında ülkenin kara listesine eklenen Huawei ile birlikte tüm dünyanın malumu olmuştu. Hatta Washington, kara listesini ekim ayında
genişletmiş ve dünyanın en büyük teknolojilerinden biri olan Hikvision gibi Çinli gözetleme şirketlerini de kapsamıştı.

Bu noktada, Çin’in en son politikasının ticaret savaşında ABD teknoloji firmalarına karşı en doğrudan hamlelerden biri olarak görülebileceği öne sürüldü. Çinli devlet daireleri genellikle Lenovo gibi Çin bilgisayarlarını kullansalar da aynı zamanda Microsoft’un Windows yazılımı ile Dell ile HP’den donanım da kullanıyorlardı. The Economist Intelligence Unit’ten Nick Marro, bunun ticaret müzakerelerine etkisinin ABD’nin Çin’in hareketini nasıl sindirdiğine bağlı olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu