Yatırım yapmaya başla!

Çin Piyasalarında 2015’ten Bu Yana En Keskin “U” Dönüşü Yaşanıyor

Çin piyasalarından haftanın ilk işlem gününde dünyaya yayılan olumlu haberin nefesi küresel piyasa satış dalgası karşısında kısa sürdü. Yatırımcılar Çin varlıklarına bakarken endişeli.
Çin Piyasalarında 2015’ten Bu Yana En Keskin “U” Dönüşü Yaşanıyor

Küresel hisse senedi piyasaları Çin ekonomisinin yukarı yönlü hareketlerinin tam ortasında tekrar aşağı yönlü grafikler çiziyor. Stoxx Europe 600 sabahın ilk işlemleriyle %0.9 oranında değer kaybetti. İtalya FTSE MIB %0.8 azaldı. Ülke liderliğini sürdüren halkçı hükümet aksi yönde fikirler iddia edilmesine rağmen harcama planlarına devam edeceğini belirtti.

İtalyan tahvillerinin getirisi haftanın ilk gününe göre %1.55’ten %1.252’ye yükseldi. Euro kurunda değerlenmelerin devam etmesi tahvillerde verimi artırıyor. Avrupa tarafında kaydedilen düşüş Asya-Pasifik’teki ağır satışları takip etti. Yatırımcılar Çin’in ekonomik büyümesi konusunda endişeler içinde. Piyasalarında görülen bu durum Şangay endeksinde 2015’ten bu yana geçen en keskin iki günlük yükselişin son bulmasına neden oldu.

Şangay Kompoziti ve Shenzgen A grubu sırasıyla %2.3 ve %2.1 düşerken, Hong Kong Heng Seni %2.7 gerileme kaydetti. Bölgenin geri kalanındaki endeksler de Japonya, Güney Kore ve Tayvan’da %2’den fazla düşüş dikkat çekti.

Çin Halk Bankası Hamleleri

Çin Halk Bankası Hamleleri Yetersiz KalabilirÇin Halk Bankası Pazartesi günü hükümetin son aylarda ülkenin gölge bankacılık ve kredi sektörlerini yeniden konumlandırmaya teşebbüs etmesinden sonra özel firmalar için finansmanı desteklemek üzere harekete geçti. Citi ekonomistleri, söz konusu özel şirketler üzerindeki yatırımcı güvenini artırmada kritik önem vurgularken, PBOC’un (Çin Halk Bankası) alacağı tedbirlerin geniş finansman zorluklarını çözmek için yeterli olmayabileceğini belirtti. Fidelity International’ın araştırma analisti olan lan Samson, Çin’in izlediği politikaları şüpheci buldu. 

Küresel Piyasalarda ABD-Suudi Gündemi

Petrol Fiyatlarında Yataya Yakın Hafif Düşüşler KaydediliyorABD’li hisse senedi ve petrol yatırımcıları, Suudi muhalif gazeteci Kaşıkçı’nın ölümünden sonra ABD ile Suudi Arabistan arasındaki artan jeopolitik gerginliği yakından takip ediyorlardı. ABD Başkanı Trump bu olayın detaylarını öğrenmek istediğini ABD-Suudi ittifakına ılımlı bakış açısıyla belirtti. Suudi Enerji Bakanı Halid El-Falih Pazartesi günü yaptığı açıklamada petrol fiyatlarının silah olacak kullanılmayacağını, çalışmaların aynen devam edceğini ve üretim artışlarının planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum