Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Özel PMI Anketi Ocak 2021’de 51,5’e Düşerek Yavaşlama Kaydetti

Çin'in özel satın alma yöneticileri anketi, Ocak 2021'de bir önceki seviyesinden düşerek, daha yavaş bir genişlemeye işaret etti.
Çin’in Özel PMI Anketi Ocak 2021’de 51,5’e Düşerek Yavaşlama Kaydetti

Çin 2020 yılını imalat faaliyetlerini artırarak kapatırken, 2021 yılının ilk PMI anketinde büyüme hızında düşüşe işaret etti. Çin’in Caixin Satın Alma Yöneticileri Anketi’ne göre Ocak’ta üreticilerin karşılaştığı iş koşulları, yedi ay boyunca en düşük oranda iyileşme gösterdi.

Mevsimsel ayarlanmış özel PMI anketi, 2020 Aralık ayındaki 53 seviyesinden Ocak 2021’de 51,5 seviyesine geriledi.
Çin Caixin PMI Anketi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

İmalat ekonomisindeki işletme koşullarının tek rakamlı anlık görüntüsünü sağlamak için tasarlanan bileşik gösterge, bir önceki aya göre daha yavaş genişleme gösterdi. Koronavirüs salgını talep koşullarına göre ağırlaştıkça, şirketler yeni ihracat çalışmalarında yenilenen düşüşün yanı sıra üretimde ve yeni siparişlerde daha yumuşak artışların sinyallerini verdi.

Stok kıtlıkları ve sevkiyat gecikmeleri, tedarikçi performansında daha da belirgin bozulmaya yol açtı. Maliyetler üzerine ise daha fazla yukarı yönlü baskı eklendi. Sonuçta firmalar satış fiyatlarını 2018 ortalarından bu yana en yüksek oranda artırdı.

Manşet endeksi okumasından on yılın en yüksek seviyesine ulaşılan Kasım ayından itibaren ivme kaybı yaşandığı da görüldü. Çinli mal üreticileri, mevcut genişleme dönemini 11 aya uzatmak için Ocak ayında üretimde sürekli bir artış sinyali verdiler. Bununla birlikte büyüme oranı geçen Nisan ayından bu yana en düşük ve mütevazi düzeyde kaldı. Yavaşlama yılın başında toplam yeni işteki daha zayıf bir artışla aynı zamana denk geldi.

Veriler, yeni işlerdeki zayıf artışın altı ayda ilk kez düşen ihracat siparişlerindeki yenilenen düşüşten kaynaklandığını gösterdi.
Çin Caixin Yeni İhracat Siparişleri - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Ankete katılanlar azalmayı açıklarken genellikle yeniden canlanan Covid-19 vakalarından bahsettiler. 2020’nin sonunda büyük ölçüde istikrar kazandıktan sonra Çinli imalatçılarda istihdam Ocak ayında düştü. Bununla birlikte düşüş oranı marjinal düzeyde kaldı. Daha düşük personel sayısı genellikle şirketin yeniden yapılandırılmasına ve gönüllü ayrılanların değiştirilmemesine atfedildi.

Birikmiş işlerin sekiz ay boyunca en yavaş düzeyde arttığı da kaydedildi. Mal üreticileri, yılın başında alım faaliyetlerinde daha yumuşak bir genişleme kaydederken, firmalar genellikle satın almanın satışlara paralel olarak arttığını belirtti. Son yükselişin, geçen Mayıs ayında başlayan mevcut toparlanma döneminden bu yana en zayıfı olduğu kaydedildi. Alım stokları ise 2020 sonunda hafif bir artışın ardından mütevazi bir şekilde düşüş gösterdi.

Tedarikçilerdeki stok kıtlığı ve sevkiyat gecikmeleri, girdiler için teslimat sürelerinin daha da artmasına neden oldu. Aynı zamanda ortalama satıcı performansı geçen Mart ayından bu yana en yüksek oranda kötüleşti. Düşük stok mevcudiyeti ve yüksek hammadde fiyatları, işletme giderlerinde daha fazla artışa neden oldu. Enflasyon oranının ise Aralık ayında seviyesinden çok az düştüğü görüldü.

Çinli üreticiler önümüzdeki yıl üretimin artmasını beklese de Ocak hissiyatı 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Şanghay Kompozit Yüzde 0,64 Yükseliş
Grafik: Market Watch

Anket sonucunun ardından Çin’in Şanghay Kompozit göstergesi, %0,64 oranında yükselişle 3505,37 seviyesinden işlem görmeye başladı. Güne hafif ekside başlayan endeks, ilk saatlerde dalgalı seyretti. Kayıp-kazanç bölgesinde dalgalanan endeks, daha sonra pozitif bölgede seyretmeye başladı.

Shenzhen Komponent endeksi ise %1,41 oranında yükselişle 15.031,20 puanda seyrediyor. Güne yükselişle başlayan endeks, açılışın ardından güçlü bir yükseliş kaydetti. Ardından bir miktar normalleştikten sonra yükselişini sürdürdü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum