Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Afet Yardımı için Nepal Ordusuna 21 Milyon Dolar Verecek

Nepal, Çin'in önümüzdeki 3 yıl boyunca ordusuna 21 milyon dolar değerinde afet yardımı vereceğini açıkladı.
Çin Afet Yardımı için Nepal Ordusuna 21 Milyon Dolar Verecek
Yorum

Nepal, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Çin’in önümüzdeki üç yıl boyunca ordusuna belirtilmemiş felaketzedelere yardım malzemesinde yaklaşık 21 milyon dolar (150 milyon renminbi) vereceğini bildirdi.

Bu noktada Xi Jinping’in 12 Ekim’de, 20 yılı aşkın zamandır bir Çin lideri tarafından yapılan ilk ziyarete imza atarak Himalaya milletini ziyaret ettiği hatırlatıldı. Nitekim yardım için geleneksel olarak komşu Hindistan’a meyleden Nepal ile Çin arasındaki bağlar güçlenmeye başlamıştı.

Xi’nin ziyareti sırasında Çin ile Hindistan arasında yer alan Güney Asya ülkesi ile dünyanın ikinci en büyük gücü arasında çeşitli anlaşmalar imzalanmıştı.

Xi Ziyaret Çin Nepal Anlaşmalar İmzalandı Anlaşmalara Nepal hükümetinin sonunda Hindistan’a olan bağımlılığını azaltacağını umduğu iki bağlantı projesi dahildi. Kısacası Çin, kara ülkesini etki alanı olarak gören Hindistan’da artan endişeler arasında yardım ve yatırım yoluyla Nepal’e hızlı bir giriş yaptı. Zaten 2015 yılında 9.000 kişiyi öldüren yıkıcı depremden sonra Çin, Nepal’e kurtarma ve yardım ekipleri gönderen ilk ülkeler arasında yer almıştı.

Öte yandan projelerden biri, karayolları, demiryolları ve deniz yoluyla Asya’yı Avrupa ve Afrika’ya bağlamayı amaçlayan Xi’nin yüksek profilli Kemer ve Yol Girişimi’nin bir parçasıydı.

Çin Nepal Ordu Yardım Hükümetten yapılan bir açıklamada afet yardımı anlaşmasının Çin’i ziyaret eden Nepalli Savunma Bakanı Ishwar Pokharel ve Çinli meslektaşı Wei Fenghe tarafından imzalandığı dile getirildi. Savunma Bakanlığı yetkilisi Santa Bahadur Sunwar; “İnsani ve felaket yardım malzemesi, önümüzdeki üç yıl boyunca ordumuzun ihtiyacına göre Nepal’e teslim edilecek” dedi.

Ayrıca yardımın insani ve afet yardımı çalışmalarında kullanılacağını söyledi. Ordu sözcüsü Bigyan Raj Pandey de ürün listesinin henüz sonuçlanmadığını bildirdi. Son yıllarda Nepal ordusuna yardımlarını artıran Çin’den gelen yeni hamle dikkat çekti. Fenghe ile yaptığı görüşmede Bakan Pokharel de Çin Başkanı Xi Jinping’in ziyaretinin Nepal-Çin ilişkilerini yeni zirvelere çıkardığını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu