Yatırım yapmaya başla!

Çin, Teknoloji için Nadir Toprak Mineralleri Konusunda Bir Tehdit Oluşturuyor

Çin'in ABD teknoloji endüstrisi için nadir bulunan toprak mineralleri konusunda örtülü bir tehdit oluşturduğu gibi görünüyor.
Çin, Teknoloji için Nadir Toprak Mineralleri Konusunda Bir Tehdit Oluşturuyor

Çin’in nadir toprak minerallerindeki hakimiyetini, ticaret savaşında bir silah olarak kullanabileceği spekülasyonları yapılmaya başlandı. CCTV tarafından bildirilen yorum, ABD’ye ve bu malzemelere bağlı olan teknoloji şirketlerine yönelik örtülü bir tehdit olarak ele alındı. Geçen hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, nadir toprak madenciliği ve işleme tesislerini ziyaret etti.

Ticaret savaşı genişlemeye devam ederse Çin’in mineralleri daha pahalı veya kullanılamaz hale getirebileceği spekülasyonu yapıldı.

Toprak Mineralleri SpekülasyonuÇinli bir yetkili, “Nadir toprakların Çin’in ABD’nin güvencesiz baskılarına karşı getirdiği önlemlerden biri haline gelmesini önerdiniz. Bir kimsenin gelişmesini sınırlamak için ihraç ettiğimiz nadir toprak mineralleriyle yapılan ürünleri kullanacak olsaydı şunu söyleyebilirim. Çin o zaman tüm halkının yanı sıra dünyayı da mutsuz edecek,” dedi.

Nadir toprak minerali ithalatı, Çin ile olan 420 milyar dolarlık ABD mallarının nispeten küçük bir kısmı; ancak bunların değeri dolar değerinin çok üstünde. Malzemeler iPhone’lar, elektrikli araçlar ve gelişmiş hassas silahlar gibi şeylerin yaratılmasında kritik bir öneme sahipler.

Çinli küçük gazete Global Times, Çin’in ABD’ye nadir toprak minerali ihracatını sınırlamayı ciddi şekilde düşündüğünü söyledi.

Çin Sınırlama GetirebilirGazetenin genel yayın yönetmeni Hu Xijin, “Ben bildiklerime dayanarak, Çin ABD’ye nadir toprak ihracatını kısıtlamayı düşünüyor. Çin’de gelecekte başka önlemler de alabilir,” dedi.

Bannockburn Global Forex pazar stratejisti Marc Chandler, “Bu hala resmi değil. ABD yalnızca yaklaşık 4000 ton nadir toprak ithal etti, bu da yaklaşık 175 milyon dolar değerinde oldu. Sorun şu ki ithal ettiğimiz nadir toprakların çoğu, zaten teknolojiye dahil edilmiş durumda. Bir bilgisayar alırsak zaten içindedirler. Bu, Çin’in bizi kesmesini zorlaştırıyor,” dedi.

Chandler, yetkilinin yorumunun Çin hükümetinin resmi bir tehdidi olmadığına da dikkat çekti.

Resmi Bir Tehdit BulunmuyorChandler, “Piyasanın buna bağlı kalmasının nedeni, Çin’in misillemede bulunacağını, sadece nasıl yapılacağını bilmedikleri. Bunu bir kez düşündüklerinde bunun bugün veya yarın olmayacağını anlayacaklar. Çin’in yapması için onlara büyük bir maliyet geliyor. Onu çok şiddetli kılıyor,” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Amerikan şirketlerinin Çin’in Huawei’sine parça satmasını engelleyen ve ABD’nin Çin’in kilit yüksek teknoloji endüstrisinde baskın olma hedefini protesto etme eylemi ile ticaret savaşı teknolojiye odaklandı. ABD’de mineraller petrol rafinerilerinde kullanılır ve Çin’den yapılan ABD ithalatı, Çin’in metal ihracatının yüzde 4’ünden azdır. Ancak ABD şirketleri, malzemeleri ABD dışında üretilen birçok üründe kullanmaktadır.

Çin, Brezilya, Rusya, ABD, Hindistan ve Avustralya’da bölgesinde 110 milyon ton nadir toprak oksidi bulunuyor.

Bölgede 110 Milyon Ton Mineral BulunuyorSeven Points Capital’in ortağı Michael Katz, “Nadir toprak bağlığıyla yatırımcıların bunun bir ticaret savaşından daha fazlası olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Bank of America Merrill Lynch’in stratejistleri ise ABD Savunma Bakanlığı’nın Amerika’nın üretim ve savunma sanayi üssündeki üretim ve kırılganlıkları göz ardı ederek, Çin’in nadir toprak pazarına egemenliğini potansiyel olarak tehlike olarak nitelendirdiğini belirtti.

Çin, 2018 yılında nadir toprakların yaklaşık yüzde 78’ini üretti ve küresel kaynakların yaklaşık yüzde 40’ına sahiptir.

Çin Minerallerin Çoğuna SahipBank of America stratejistleri, Çin’in hakimiyetinin, hükümetinin onları stratejik bir kaynak olarak sınıflandırmasından ve hammaddelerin keşfedilmesini ve çıkarılmasını yaklaşık 100 yıl boyunca vurgulamasından kaynaklandığını belirtti.

Analistler, Çin’in 1990’larda malzemelerin düşük maliyetli bir şekilde kullanılmasını sağladığını, rakiplere zarar verdiğini ve rakip üreticilerin genişlemesini sınırladığını söyledi. Çok nadir olmayan, ancak onları cevherden arındırmanın maliyeti yüksek olan ve kirlilikle sonuçlanan 17 nadir toprak elementi bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum