Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Modern İpek Yolu Girişimini Askeri Amaçlarla Kullanması Şaşırtıcı Değil!

Çin'in Bir Kuşak Bir Yol girişiminin askeri amaçlarla kullanıldığı yönündeki raporların, şaşırtıcı olmadığı söylendi. Detaylar aşağıda;
Çin’in Modern İpek Yolu Girişimini Askeri Amaçlarla Kullanması Şaşırtıcı Değil!

Çin’in Bir Kuşak Bir Yol programının altyapı programı aksi iddia edilse de uzun süredir Pekin’in gücünü dünya çapında yansıtacak bir program olarak görülüyor. New York Times’tan gelen yeni bulgular da şimdi yatırım planının Çin’in savunmasının aksine ekonomik bir projeden çok daha fazlasını ifade ettiği düşüncelerini güçlendirdi.

Times geçen hafta, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol programı altında Pakistan’daki askeri projeleri hakkında gizli bir planı incelediğini yazmıştı. Teklife göre navigasyon sistemleri ve diğer askeri donanımlar Pakistan’daki fabrikalarda ortaklaşa inşa edilecekken Bir Kuşak Bir Yol’un Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nda savaş uçağı üretmek için özel bir ekonomik bölge oluşturulacaktı.

Times haberinde; dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Bir Kuşak Bir Yol girişimini askeri hedeflerine ilk defa açıkça bağladığını iddia etmişti.

Times Çin’in Bir Kuşak Bir Yol'u Askeri Amaçlar için Kullandığını İddia Etti Buna cevaben, Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Çin Büyükelçiliği’nden Lijian Zhao, gazetenin iddialarını Twitter‘dan protesto etmiş, Times’ın raporunu “batı propagandası” sözleriyle niteleyerek iki taraflı ekonomik koridorun tamamen ekonomik olduğunu dile getirmişti. Ne var ki politika gözlemcileri Times’ın haberinin Bir Kuşak Bir Yol’un Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun bir aracı olarak kullanıldığı yönündeki köklü şüpheleri güçlendirdiğini söyledi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Center for American Progress’in kıdemli isimlerinden Michael Fuch da Times’ın raporunun sürpriz olmadığını kaydetti.

Uzmanlar Times Çin’in Bir Kuşak Bir Yol'u Askeri Amaçlar için Kullandığı İddialarını Şaşırtıcı Olmadığını Söyledi Fuchs ayrıca bunun Çin ordusunun tüm Bir Kuşak Bir Yol programını kendi avantajına kullanacağı anlamına gelmediğini ama kesinlikle bir dizi projede yer alacağını bildirdi. Pakistan, Sri Lanka ve Cibuti gibi üye ülkelerdeki Bir Kuşak Bir YoI altyapı planlarının hepsinin Çin ordusuna erişim sağlamak için olduğunu dile getirdi. Bu noktada Pekin’in geçen yıl Cibuti’de ilk denizaşırı askeri üssünü resmen başlattığı vurgulandı.

İlaveten China Merchants Port Holdings kontrolündeki Hambantota limanı ve Pakistan’daki bir derin deniz limanının Çin ordusunun potansiyel üsleri olduğu iddia ediliyordu.

Çin Bir Kuşak Bir Yol Girişimi Çin-Hindistan Rekabeti ArtıracakTazmanya Üniversitesi’nden James Chin de askeri çevrelerde çalışan çoğu insanın Bir Kuşak bir Yol için bir güvenlik boyutu olduğunu bildiğini dolayısıyla New York Times’ın raporunun sadece bir doğrulama olduğunu söyledi.

Bunun yanında, bir ülkenin büyüklük için çaba gösterirken askeri gücü ile ekonomik gücü ayırmasının imkansız olduğunu aktardı. National War College’den Cynthia Watson da; “Geçmişteki politika açıklamalarına bakılmaksızın, askeri bileşenleri uzun vadede tamamen dışlamak olası değildir” dedi.

Çin-Pakistan arasında artan askeri bağların, uzun süredir Pekin’in Hint Okyanusu’ndaki savunma ağına ve ticari faaliyetlerine karşı temkinli yaklaşan Hindistan’ı endişelendireceği de vurgulandı. Michael Fuchs konuyla ilgili; “bu, büyüyen Çin-Hindistan rekabetinde bir sonraki adım olabilir” derken Hindistan açısından, Çinlilerin onları kuşatmaya çalışıyor gibi göründüğünü, yani Yeni Delhi’nin askeri faaliyetlerini hızlandırabileceğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum