Yatırım yapmaya başla!

Çin, Mike Pompeo’nun Huawei Hakkındaki Söylemlerini Kınadı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, Huawei gelişmeleri ile derinlik kazanırken, Mike Pompeo'nun dünkü söylemleri tepki çekti.
Çin, Mike Pompeo’nun Huawei Hakkındaki Söylemlerini Kınadı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı konuşmasında Huawei’nin Çin hükümeti ile ilgili açıklamalarıyla dünyaya yalan söylediğini belirtti. Sadece Çin ile değil, Çin Komünist Partisi ile de sıkı ilişkisi olduğunu söyleyen Pompeo, Huawei’nin hükümete çalıştığını dile getirdi. Çin ise Pompeo’nun bu açıklamalarını kınadığını duyurdu.

Huawei, birçok kere Çin hükümeti, askeri veya istihbarat servisleri tarafından kontrol edilmediğini açıkladı.

Huawei Çin Hükümeti AçıklamasıPerşembe günü CNBC’ye konuşan Pompeo, Huawei CEO’su Ren Zhengfei’nin şirketinin hiçbir zaman kullanıcı sırlarını paylaşmayacağı iddiasını reddetti ve daha fazla Amerikan şirketinin, teknoloji deviyle ilişkilerini keseceğine inandığını söyledi.

ABD, geçen hafta Huawei’yi bir ticaret kara listesine ekledi ve ABD firmalarını iş birliği yapmamalarını istemediğini açıkladı. Bu şekilde dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşını artırmak için etkili bir adım atmış oldu. Bu açıklamaların ardından da birçok ABD’li şirket iş birliğini kestiğini açıklarken, İngiltere ve Japonya’dan da benzer engeller geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD’li siyasetçilerin Huawei ile ilgili söylenti çıkarttığını ama kanıt sunmadığını söyledi.

Lu Kang ABD Kanıt Sunmadı DediABD, müttefiklerini 5G ağları için Huawei’yi kullanmamaya ikna etmek ve güvenlik endişelerini öne sürmek için toplandı. ABD hükümetinin, kendi halkında muhalefeti karıştırmak ve kışkırtmak için şüphe uyandırdığını söyleyen Lu, “ABD bünyesinde, ABD’nin Çin ile kışkırttığı ticaret savaşı hakkında giderek daha fazla kuşku var,” dedi.

Lu yaşanan pazar kargaşasının, teknoloji savaşından kaynaklandığını ve endüstriyel iş birliğinin engellendiğini de söyledi. Lu, “ABD’li politikacılar, Amerikan halkını yanıltmaya çalışmak için yalanlar üretmeye devam ediyorlar ve şimdi de ideolojik muhalefeti kışkırtmaya çalışıyorlar,” dedi.

Trump ise Çin’den gelecek bir ticaret anlaşması çerçevesinde, tehlikeli olarak değerlendirilen Huawei’nin de yer alabileceğini söyledi.

Trump, Huawei Anlaşmada Olabilir DediLu, Trump’ın neden bahsettiği hakkında bir fikri olmadığını söylerken, ABD’nin diğer ülkelerin şirketlerini bastırmak ve karalamak için ulusal gücünü kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Lu, Çin’in iki ülke arasındaki farklılıkları dostane diyalog ve danışma yoluyla çözmek istediğini belirtti.

Trump’ın düşünmeden eleştirdiğini söyleyen Lu, iki ülkenin uzun yıllardır tarımda dostça karşılıklı yarar sağlayan iş birliği olduğunu belirtti. ABD’de ticaret savaşından etkilenen çifçilere Çin’de derin bir sempati olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Çinli meslektaşları, ABD tarım ve hayvancılık endüstrisindeki çiftçilerin bugün karşılaştıkları sorunlara da derinden sempati duyuyor,” dedi.

Trump, idaresinin ABD çiftçilerine yardım etmek için yaklaşık 15 milyar dolar yardım etmeyi planladığını duyurdu. Trump için kilit bir seçim bölgesi olan Amerikalı çiftçiler, ticaret savaşından en çok etkilenenler arasında bulunuyor. Soya fasulyesi, ABD’deki en değerli çiftlik ihracatı konumunda ve Çin’e yapılan sevkiyatlar, 2018 yılında 16 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum