Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası Dolara Karşı Yuanı Korumak için Yeni Politikasını Duyurdu!

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret savaşı tüm hızıyla devam ederken, analistler Çin’in yeni para politikasının gerilimi yatıştırıcı etkisinin olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde;
Çin Merkez Bankası Dolara Karşı Yuanı Korumak için Yeni Politikasını Duyurdu!

ABD – Çin ticaret savaşında sular bir turlu durulmazken, analistler Çin’in yeni para politikasının gerilimi yatıştırıcı etkisi olduğunu söyledi. Başkan Donald Trump, Çin’i yuanı manipüle etmekle suçlarken, analistler Çin Merkez Bankası’nın (People’s Bank of China) aldığı önleme değinerek yuanın ticaret savaşında bir silah olarak kullanılmayacağını dile getirdi. İlaveten; .Çin Merkez Bankası’nın bu hamlelerini ABD – Çin ticaret gerilimleri sona erme belirtisi göstermediği için yaptığı bildirildi.

Analistler Çin Merkez Bankası’nın ülkenin para birimini yönetme şeklini değiştirmesinin, ABD ile süren ticaret savaşında yuanı silah olarak kullanmayacaklarına işaret ettiğini söyledi.

Çin’in Yeni Para Politikası Ticaret Gerilimlerinde Yatıştırıcı Olabilir!Sonuçta; dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin para birimi son haftalarda, ABD ile süren ticaret gerilimleri nedeniyle baskı altındaydı. Çin Merkez Bankası da bu baskılara karşılık olarak Cuma günü yua nın yönetim şeklinde değişiklik yaptığını açıkladı.

People’s Bank of China’dan yapılan açıklamada; yuanı nispeten sabit bir değerde tutmak için konjonktür karşıtı faktör denilen bir hesaplama yönteminin yeniden başlatıldığı duyuruldu.

Çin Merkez Bankası Dolara Karşı Yuanı Korumak için Yeni Politikasını Duyurdu!Çin, yuandaki volatiliteyi azaltmak adına geçtiğimiz yıl konjonktür karşıtı faktörü tanıtmıştı. Yuan, son üç yıl boyunca zayıflayarak sermaye kontrollerinin piyasaya sürülmesini tetiklemişti. Neticede, Çin Merkez Bankası’nın yuanı kontrol etme şeklinde değişikliğe gittiğini duyurması büyük yankı uyandırdı.

Çünkü PBOC geçen yıldan bu yana böyle bir metodolojiyi yürürlüğe koyacağını söylemiş ancak politika olarak ne anlama geldiğini hiçbir zaman açıklamamıştı.

Çin Merkez Bankası Para Politikasında Değişikliğe GittiPek çok kişi terimi, merkez bankasının para birimini çeken piyasa güçleriyle savaşmaya çalışacağı şeklinde yorumlamıştı. Sonuçta; Renminbi olarak da bilinen para birimi dolar karşısında Çin Merkez Bankası tarafından günlük ve her iki yönde yüzde 2 oranında hareket edecek şekilde sabitlendi.

Mizuho Bank da bugn müşterilere gönderdiği notta konjonktür karşıtı faktörün, CNY’yi güçlendirme politikası için kodlanmış bir sinyal olabileceğini dile getirdi. Çin Merkez Bankası’nın yuanın fiksingi için kullandığı yöntemde döviz kurunda stabilizasyon sağlanması amacıyla değişikliğe gitmesinin ardından 6,89’lu seviyelere yükselen yuanda değer kazançları görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum