Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası Temmuz Ayında Enflasyonda Düşüş Bekliyor

Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Liu Guoqiang, tüketici fiyatlarında bu ay düşeceği beklentisini paylaştı. Ayrıntılar haberde...
Çin Merkez Bankası Temmuz Ayında Enflasyonda Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Liu Guoqiang, ülkedeki tüketici fiyatlarının toparlanmadan önce Temmuz ayında düşeceğine dair beklentileri olduğunu söyledi. ABD ve Avrupa’daki yüksek enflasyonun aksine, Çin’de tüketici fiyatlarının resmi ölçütleri son birkaç ayda cansız talep nedeniyle neredeyse hiç değişmedi.

Liu bu yıl TÜFE’nin yıllık büyümesinin yumuşadığını ve ve Temmuz ayında bir düşüş görülebileceğini belirtti. Düşüşün, talebin toparlanması ve baz etkileri nedeniyle görülebileceğini sözlerine ekledi.

Çin’in ekonomik toparlanması ve para arzındaki büyüme gibi faktörlere işaret ederek, şu anda deflasyon olmadığını, yılın ikinci yarısında da olmayacağını söyledi.

Liu, tüketici fiyat artışlarının yıl sonuna kadar yüzde 1′e yaklaşmasını beklediğini ifade etti.
Çin bu haftanın başında, Haziran ayı tüketici fiyatlarında bir yıl öncesine göre değişiklik olmadığını bildirdi. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 0,4 arttı.

Büyüme Yavaşlıyor

Çin’in pandemiden ekonomik toparlanması, cansız perakende satışlar, emlak piyasasındaki durgunluğun devam etmesi ve düşen ihracat nedeniyle son aylarda durma noktasına geldi. Ülke Pazartesi günü ikinci çeyrek GSYİH raporunu bildirecek.

GCM Yatırım Banner

Çin, yıl için yaklaşık yüzde 5′lik bir GSYİH hedefi belirledi ve bu, çoğu kurumun mevcut tahminlerinden daha düşük seviyeyi temsil ediyor. Hükümet, büyümeyi desteklemenin ve ABD yaptırımlarına karşı kendi kendine yeterlilik sağlamanın bir yolu olarak yerel teknoloji endüstrisini desteklemenin yollarını arıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.