Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası Piyasaya Yuan Enjekte Etmeye Devam Ediyor!

Çin Merkez Bankası Piyasaya Yuan Enjekte Etmeye Devam Ediyor!

Çin ekonomisinde yaşanan olumsuzlar, tüm dünyanın yakın markajında. PBOC, 2013 yılından bu yana piyasaya en fazla likiditeyi enjekte etti. PBOC, bu hamlesi ile nakit ihtiyacından kaynaklı olan sıkışmayı çözmeyi hedefliyor. Bilindiği üzere PBOC bu haftaki iki ihalede piyasaya toplam da 315 milyar yuan enjekte etmişti. PBOC bununla yetinmedi ve piyasaya yaklaşık olarak 700 milyar yuan daha ekleme kararı aldı. Geçen hafta açıklanan verilere göre Çin’de GSYİH dördüncü çeyrekte son yılların en yavaş büyümesini göstermişti. Bu verinin açıklanması ile yuanı desteklemeye yönelik girişimler yapılmıştı. Bu girişimlerin sonucunda ise Çin’in döviz rezervinde 513 milyar dolarlık bir erime görülmüş durumda. Ayrıca Çinli yetkililer, negatif seyirli olan ekonomide borçlanma maliyetlerini ekonomiyi destekleyecek seviyelerde tutmaya çalışıyor.

“Çin’in yeni yıl için nakit talebini karşılaması gerek”

Hong Kong’da Societe Generale SA Asya Faiz Strateji Müdürü Frances Cheung, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) piyasaya likidite vermesini ve piyasaların beklentileri hakkında görüş bildirdi. Cheung, piyasaların PBOC’nin hamlelerinden dolayı tedirgin olduğunu belirterek, Çin’in yeni yıl için nakit talebinin karşılaması gerektiğini söyledi. Ayrıca Cheung, Çin’in daha uzun vadelerde ters repo ile piyasaya para vermesinin zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesinin geciktirileceği yolundaki beklentilerini güçlendirdiğini ifade etti.

Bank Of America Corp. Çin hisse senetlerinin önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritası ile ilgili olarak görüş bildirdi…

BofA’dan William Chan, Çin hisse senetlerinin seyri ile ilgili olarak açıklamalar yaptı. Chan, Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi, yatırım bankalarını yukarı yönlü vadeli pozisyonlarından çekilmeye zorlayan bir seviyeye yaklaştığını belirterek bankanın yapılandırılmış ürün ihracatına ilişkin işlemlerin, endeksin 8,000 seviyesinin altına inişi sonrası çözülmeye hazır olacağını söyledi. Chan, bankaların müşteriline sattıkları yapılandırılmış ürünlerin risklerden korunmak amaçlı olarak gösterge endeksli vadeli kontratlar aldıklarını belirtti.

Alınan kontratların birçoğunun koruma etkinliğini sürdürebilmek adına 8,000 seviyelerinde pozisyon kapatma özelliğine sahip olduğunu belirten Chan, 8,000 seviyelerinin dışında endeksi baskılayabilecek başka şeylerinde olabileceğini işaret etti. Son olarak ise Chan, tüm bunların dikkate alındığında önümüzdeki günlerde Çin hisse senetlerinde yeniden bir satış dalgasının olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum