Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası Yavaşlayan Ekonomiye Yeniden Müdahale Edebilir

Çin ve Japonya odaklı ekonomist, Çin Merkez Bankası’nın likidite ile büyümeyi hızlandırmak için zorunlu rezerv oranlarını düşürebileceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Çin Merkez Bankası Yavaşlayan Ekonomiye Yeniden Müdahale Edebilir

Önde gelen bağımsız araştırma şirketi Continuum Economics ekonomisti Jeff Ng, Çin Merkez Bankası’nın bu yıl bankalar için zorunlu rezerv oranlarını bir kez daha düşürebileceğini belirtti.

Tüm dünya gündemini meşgul eden sorunlara değinen ekonomist, Pekin’in ABD ile ticaret savaşının etkilerini hafifletmek için adım atmasının olası olduğunu çünkü son ekonomik göstergelerin Çin’de yavaşlamaya işaret ettiğini dile getirdi. Buna göre şirketin Asya ekonomisti; “biraz yavaşlama bekliyorduk fakat oran beklediğimizden çok daha fazla” diyerek görüş bildirdi.

Hafta sonu çıkan özel bir araştırma, Çin’in fabrika sektöründeki büyümenin 15 aylık bir ilerleme döneminin ardından durgunlaştığını gösterdi.

Çin Fabrika Sektöründeki Büyüme YavaşladıRaporda ayrıca ihracat siparişlerinin iki yıl içinde en hızlı şekilde düşüş gösterdiği kaydedildi. Diğer taraftan, resmi bir anket de daha zayıf bir üretimin olduğunu doğruladı. Resmi imalat endeksinin Eylül ayında, 51.3 olarak kaydedilen Ağustos ayından 50.8’e düşerek, son 7 ayın en dip seviyesine ulaştığı aktarıldı. Kaldı ki rakam Reuters anket tahmini olan 51.2’nin altındaydı.

İlgili haberde söz konusu endeksin 26 ay boyunca 50 puanlık noktanın üzerinde kaldığı bilgisi de verildi.

Çin Merkez Bankası Likidite ve Büyümeyi Artırmak için Hamle Yapabilir Ve 50’nin üzerindeki seviyenin genişlemeyi belirtirken, bunun altındaki seviyenin daralmaya işaret ettiği söylendi. Fakat Caixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI) Eylül’de beklenenin altında düşerek 50.0’a geriledi. Bir önceki ay ise 50.6 seviyesindeydi. Reuters tarafından yapılan ekonomist oylamasında da ortalama 50.5 idi.

Ekonomist Jeff Ng’in yorumları da bu veriler üzerine geldi ve Ng Çin Halk Bankası’nın likidite ile büyümeyi hızlandırmak için rezerv zorunluluğu oranlarını düşürebileceğini söyledi.

Çin Merkez Bankası Zorunlu Rezerv Oranını Düşürecek Burada rezerv zorunluluğu oranlarının bankaların toplam mevduatlarının bir yüzdesi olarak kasalarında bulundurmaları gereken para miktarını ifade ettiği hatırlatıldı. Gerekli miktarın düşürülmesinin, bankaların işletmelere ve bireylere borç verebileceği miktarı artıracağı, yani borçlanma maliyetlerini düşüreceği de vurgulandı.

Tüm bunların yanında uzman, ticaret savaşı yüzünden Çin ekonomisinde hala aşağı yönlü riskler olsa da hizmet sektörü gibi alanlarda büyüme beklediğini ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin çabuk iyileşen yapısını devam ettireceğini dile getirdi. Son olarak da Çin hükümetinin resmi büyüme hedefinin bu yıl % 6.5 civarında olduğu kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum