Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası CDC Testini Pekin Metrosuna Taşıyor

Çin’in dijital para testleri genişleyerek devam ediyor.
Çin Merkez Bankası CDC Testini Pekin Metrosuna Taşıyor

Kripto para piyasasının büyümesi ve blockchain teknolojisinin yaygınlaşması, finans kurumlarını yeni arayışlar yapmaya itiyor. Pek çok ülkenin kendi para birimini dijital olarak piyasaya sürme hazırlığında olduğu biliniyor.

Bu ülkeler arasında Çin’in aşama olarak daha önde olduğu söylenebilir. Çin’in merkez bankası bir süredir dijital para testlerini farklı alanlarda yürütüyor. CBDC denemelerinin son olarak başken Pekin’deki metroya taşındığı açıklandı.

Testler Ülke Geneline Yayılıyor

Testler Ülke Geneline Yayılıyor

Test kapsamında metroda yolcular tarafından kullanılan mobil uygulamada dijital yuan kullanılabiliyor. e-CNY olarak bilinen dijital yuan birkaç aydır ülke genelinde test ediliyor. Pekin, dijital yuan cinsinden dağıtılan kazançlarla piyango düzenleyen üç şehirden biri olarak biliniyor.

Yapılan son duyuru testlerin geniş bir tüketici tabanına yayılmaya başladığını gösteriyor. Pekin’in metro sistemi, 2018 itibariyle günlük ortalama 10,5 milyondan fazla yolcu sayısıyla dünya genelinde bu alanda ilk sıralarda yer alıyor.

Pekin’deki hizmet şu anda yalnızca devlete ait bir banka olan ICBC ile bankacılık yapan yolcular için geçerli olacka. Kullanıcılar, ICBC cüzdanlarında, Pekin’in resmi şehir içi toplu taşıma uygulaması olan Yitongxing uygulamasıyla bir alt cüzdan açabilecek.

Pekin Belediyesi Ulaşım Komisyonu, dijital yuan ödeme hizmetinin yolculara çeşitlendirilmiş ödeme yöntemi seçenekleri, daha hızlı yolculuk süreleri ve daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunacağını umuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum