Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Lüks Pazarı Ticaret Savaşından Minimal Düzeyde Etkilendi!

Misilleme tarifelerle ABD ile tırmanan ticaret çatışmasını sürdüren Çin’in lüks marketi, bu gerilimden minimal düzeyde etkilendi. Detaylar haberimizde;
Çin’in Lüks Pazarı Ticaret Savaşından Minimal Düzeyde Etkilendi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Danışmanlık şirketi OC&C Strategy Consultant’ın partnerlerinden Pascal Martin, Pekin ile Washington arasındaki devam eden ticaret savaşının Çin’in lüks ürün tüketicileri üzerinde minimal bir etki yaratacağını söyledi.

Çin’in genel ekonomisini ve tüketicilerin lüks ürünlere para harcama kapasitesini etkileyecek olan ticaret tarifelerinin etkisinin büyük bölümünün dolaylı olacağını dile getiren Martin; “şu anda lüks ürünler üzerindeki etkiye gerçekten bakarsanız bunun çok az olduğunu görürsünüz çünkü bunlar ABD – Çin tarafından konulan ticaret yaptırımlarının birinci ya da ikinci aşamasından etkilenen ürünler listesinin bir parçası değildir” dedi.

Sonuçta ABD, sınırlarına giren 250 milyar dolar değerinde Çin ürününe, Çin’de sınırlarına giren 110 milyar dolar değerinde ABD ürününe ekstra vergi getirmişti.

Ticaret Savaşı Çin’in Lüks Pazarında Minimal Etki Yarattı!İlaveten, Trump Çin’den ABD’ye ithal edilen tüm ürünlere ek vergi getirmek için hazır olduğunu söylemiş ki bunun değeri de 505 milyar dolar olarak belirlenmişti. İşte bu noktada Pascal Martin, Çin’in lüks tüketim marketinin üçüncü tarife artışında etkilenebileceğini, mevcut durumun böyle olmadığını, kısacası lüks tüketimdeki etkinin gerçekten çok az olduğunu dile getirdi.

Lüks alışverişin Çin’de önemli bir pazar olduğu bilinirken, ilgili haberde McKinsey & Company tarafından geçen yıl yayınlanan rapordaki veriler hatırlatıldı.

Lüks Alışveriş Çin'in Önemli PazarıZira raporda Asya’nın en büyük ekonomisinin 2021 yılına kadar dünyanın en varlıklı hane halkına sahip olmasının beklendiği yazılmıştı. Raporda ayrıca Çinli lüks tüketicilerinin yıllık harcamalarda 500 milyar Çin yuanı (72 milyar dolar) seviyesinde olduğu ve söz konusu rakamın küresel lüks pazarın neredeyse 3’te 1’ini temsil ettiği bildirilmişti.

Diğer taraftan OC&C de Çinli müşterilerin küresel lüks satışların % 25 ila % 35’ini karşıladığını ve satın alımların çoğunun Çin dışında gerçekleştiğini belirtmişti.

Çinli Müşteriler Küresel Lüks Satışların 3'te Birini Oluşturuyor Yine de Çin ile dünyanın geri kalanı arasındaki lüks ürünlerin fiyat aralıklarındaki daraltma, Çin satın alımlarını anakaraya geri çekiyor ve büyümenin büyük bölümü online olarak gerçekleşiyordu.

Tabii ticaret savaşının Çin’in ekonomik görünümü üzerinde yaratacağı etkilerle ilgili endişeler de devam etmekteydi. Örneğin IMF bu ayın başlarında, devam eden ticaret gerilimlerinin Çin’in 2 yıllık büyümesinde 1.6’lık düşüş yaratabileceğini öngörmüştü. Ülkenin küresel mali krizden bu yana en kötü ekonomik büyüme sonuçlarını açıklaması da tedirginliği çoğaltmıştı.

Bu noktada, Çinli teknoloji devi Alibaba’nın gelecek ayki Bekarlar Günü etkinliğinin fazlasıyla önemli olduğu aktarıldı. Martin Pascal da konuyla ilgili lüks ürün satışının Alibaba’nın etkinliğinin küçük bir bölümünü oluştursa da sonuçların Çin’in tüketim gücünün sağlığı açısından büyük bir test olarak algılanacağını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar