Yatırım yapmaya başla!

Çin Lideri Xi’nin Kuzey Kore Ziyareti, Sembolik ve Önemli!

Xi Jinping, başkent Pyongyang'a giderek 14 yılın ardından Kuzey Kore’ye resmi ziyarette bulunan ilk Çin lideri oldu, konuya ilişkin uzman görüşleri dikkat çekti.
Çin Lideri Xi’nin Kuzey Kore Ziyareti, Sembolik ve Önemli!

Xi Jinping, başkent Pyongyang‘a giderek 14 yılın ardından Kuzey Kore’ye resmi ziyarette bulunan ilk Çin lideri oldu. Uzmanlar hareketin, hem sembolik hem de önemli olduğu yönünde görüş bildirdi.

Harvard Kennedy School’da Kore Projesi direktörü olan John Park, Xi’nin Trump ile G-20 toplantısından günler önce yaptığı ziyaretin hem sembolizm hem de önemi açısından büyük olacağını söyledi. Ayrıca ziyaretin, ABD’nin hem Kuzey Kore hem de Çin’le devam eden anlaşmazlıklarının çıkmaza girdiği bir zamanda gelmesi de dikkat çekti.

Ekonomist İstihbarat Birimi’nden (EIU) Tom Rafferty de ziyaretin hem Çin’in hem de Kuzey Kore’nin ABD’ye mesaj göndermekle uğraştıklarını gösterdiğini söyledi.

Çin Kuzey Kore ABD Mesaj Göndermeye Çalışıyor Bununla beraber böylesine üst düzey bir Çin ziyaretinin önemini dikkat çekmek gerektiğini de belirterek bunun, komşu ülkeler arasında hiçbir sorun olmadığı anlamına gelmediğini de ekledi. Xi ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki toplantının, arkadaşlıktan ziyade yarar ve faydacılık için olduğunu dile getirdi. John Park da ziyarete ilişkin; “ekonomik boyut çok önemli ve pek çok açıdan Kuzey Kore’deki seçkin kesimin yüzde 1’i halihazırda Çin pazarına girdi” dedi.

Bu noktada, Kuzey Kore’nin dış ticaretinin yüzde 90’ını Çin ile yaptığı ve buna gıda ve enerji kaynakları ithalatının dahil olduğu hatırlatıldı.

Çin Kuzey Kore Lider Görüşme Uzman Yorumları Park ayrıca Çin’in Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore yaptırımları çerçevesi içinde kalıyor olsa da Park, Pekin tarafından Pyongyang’a yönelik yaptırımların hafifletilmesinin beklenebileceğini aktardı. Temel olarak Çin’in Pyongyang için bir hayat çizgisi olduğunun da üzerini çizdi. Eurasia Group analisti Michael Hirson ise Çarşamba günü, Kuzey Kore’nin her iki taraf için de önemli bir konu olduğunu ama ticarette önemli bir rol oynayacağını düşünmediğini dile getirdi.

“Xi’nin gezisi, kısmen Trump’a Çin’in Kuzey Kore’nin nükleer meselesinde oynadığı kilit rolü hatırlatma çabası” dedi. Harvard’dan Park, bunun her iki taraf için de bir fırsat olabileceğini öne sürerken, “uluslararası ilişkilerde bir deyiş var, iyi bir krizin boşa gitmesine izin verme” dedi.

Öte yandan analistler ve medya Pekin’im Pyongyang ile ilişkisini Trump’a karşı bir kaldıraç olarak kullanabileceğini öne sürerken Park, Çin’in nihayetinde korumak istediği için ikili bir dondurma olduğunu iddia etti. Pekin’in Kuzey Kore’den nükleer füze denemelerini durdurmasını isteyeceğini, aynı zamanda ABD ve Güney Kore’nin yarımadadaki büyük çaplı askeri tatbikatları bırakmalarını umacağını aktararak da gerekçisini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum