Yatırım yapmaya başla!

Çin, Küresel Et Pazarlarını Afrika Domuz Ateşi Nedeniyle Yeniden Şekillendirdi

Çin'de yaşanan Afrika domuz ateşi nedeniyle küresel et piyasasında bazı değişiklikler yaşanmaya başlandı.
Çin, Küresel Et Pazarlarını Afrika Domuz Ateşi Nedeniyle Yeniden Şekillendirdi

Çin, Afrika domuz ateşi (ASF) nedeniyle ölen milyonlarca domuzun yerini almak için dünyayı ete karşı kullanıyor. Domuz eti, sığır eti ve tavuk pazarlarını yeniden şekillendirdiği için Avrupalı ve Güney Amerikalı et paketleyicileri için fiyatları, işleri ve karları artırıyor.

Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci domuz üreticisi olan Avrupa Birliği, Asya devine yapılan satışları artırdı. Ancak ASF’nin neden olduğu eksikliğin bir kısmını doldurabilir.

Arjantin ve Brezilya, talebi karşılamak için yeni ihracat tesislerini onaydı ve açığı dokdurmak için sığır, tavuk ve domuz eti satıyorlar. Bununla birlikte ABD üreticileri, Pekin tarafından uygulanan tarifeler nedeniyle engellendi.

Diğer Asya ülkeleri de ASF salgınlarıyla uğraşırken ithalatı artırmaya hazırlar. Vietnam, Filipinler, Kuzey ve Güney Kore, Laos, Myanmar ve Kamboçya, insanlara zararlı olmasa da domuzlar için ölümcül olan hastalığın salgınlarını kapsamaya çalışıyorlar.

Rabobank’ta hayvan proteini global stratejisti Justin Sherrard, “İşleme katılanlar ve Çin’e ihracat için lisansları olanlar için çok iyi bir haber,” olduğunu söyledi. Piyasadaki birçok küçük ve orta boy oyuncu ile parçalanmış olmasına rağmen, başlıca AB domuz işlemcileri arasında Danish Crown, Tonnies Grubu ve Vion Food Group yer almaktadır.

Dünyanın en iyi domuz tüketicisindeki yetersizlikler, Ocak ayının sonlarında, özellikle domuz eti ve domuz eti köftesi sunulan yiyeceklerde merkezi bir rol oynadığı yaklaşmakta olan Ay Yeni Yıl kutlamaları ile daha da artmıştır.

En büyük Avrupalı oyuncu Danish Crowni Çin’den Ay Yeni Yılı’na girerken talepte çok net bir sıçrama olduğunu ve 2020 görünümünde yükseliş olduğunu belirtti. Çin’in devlete ait olan tarım şirketi COFCO, bu hafta 2020’de Danish Crown’dan 100 milyon dolarlık domuz eti almayı, iç kıtlığın giderilmesine yardımcı olmak için kabul ettiğini söyledi.

Güney Amerika’da Onaylanan Yeni Tesisler

Güney Amerika'da Onaylanan Yeni TesislerRabobank, Çin’in dünyanın en büyük domuz sürüsü olan 2019’un ilk sekiz ayında yarı yarıya düştüğünü ve muhtemelen yıl sonuna kadar yüzde 55 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Arjantin ve Brezilya’daki pek çok et tesisinin geçtiğimiz günlerde sığır, tavuk ve domuz eti de dahil olmak üzere Çin’e ihracatı onaylandı.

Buenos Aires’in 300 kilometre güneybatısında, Azul kasabasından bir sığır avcısı olan Nicholas Lafontaine, Çin’in geleneksel olarak AB’ye özel premium bifteklerle ucuz indirimler yaptığını söyledi.

Çin şu anda tüm karkası kullanıyor ve yerel pazarda Arjantin pezosu için satılan et miktarını azaltıyor. Bu yıl değerinin yaklaşık üçte birini ise kaybetti. İşleme marjları arttıkça, tesisler yeniden açılacak.

Lafontaine, “Artan Çin talebinden kaynaklanan diğer yarar, sığır eti tesislerinin yeniden açılmasıdır,” diyerek, bir fabrikanın kapılarını açtığında Çin’i düşündüğünü de sözlerine ekledi. Komşu Brezilya’nın da bu durumdan yararlandığını belirtti.

Brezilya et ticaret gruplarına göre; Pekin bir zamanlar, Brezilya’ya doğrudan anakara Çin’e satış yapma izni veren sığır eti tesisi sayısını iki katından fazla olarak yetkilendirdi. Brezilya 2018’de 1,64 milyon ton sığır eti ihracatı gerçekleştirdi ve Çin sadece hacminin yüzde 19,3’ünü satın alarak Hong Kong’u takip etti.

Güney Amerika ülkesinin ihracatının bu yıl 1,8 milyon tona yükseleceği tahmin ediliyor. Özel sektöre ait köfteci Frigol’ün CEO’su Luciano Pacson, Reuters’a verdiği demeçte, “Çin, Brezilyalı köfte üreticileri için en yüksek primleri ödeyen pazardır,” dedi.

Ticaret Savaşı ABD Üreticilerini Vurdu

Ticaret Savaşı ABD Üreticilerini VurduÇin’in sürmekte olan ticaret anlaşmazlığının bir parçası olarak dayattığı Amerikan domuzuna uygulanan ağır tarifelerin, ABD endüstrisinin rakiplerinden daha az fayda sağlayacağı anlamına gelmesi muhtemel.

Bununla birlikte Smithfield Foods gibi ABD merkezli et paketleyicileri bazı doğrudan satışları garantilemişlerdir. Tyson Foods, salgın küresel et ticaretini yönlendirdiği için Çin’e veya diğer ülkelere satışları artırarak ASF’den faydalanmayı bekliyor. Tyson Foods hisse fiyatı bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 50 arttı.

Ancak Iowa’da yılda yaklaşık 60.000 domuz yetiştiren bir çiftçi olan Trent Thiele, ticaret savaşının Amerikan domuz üreticilerini incittiğini söyledi. Thiele, ABD domuzlarını Çin alıcılarına dünyanın başka yerlerinde kalan işlerden almaktan daha fazla tercih edeceğini belirtti. Çünkü Çin’in domuz ayakları ve diğer ülkelerin iştahsız olduğu organ etleri gibi ürünlerin ana alıcısı olduğunu söyledi.

Iowa Domuz Eti Üreticileri Birliği Başkanı olan Thiele, “Diğer rakip ülkelerimizin çoğu, perakende tarifeleri olmasaydı, doğal olarak bizim olacak olan pazar payını elde ediyor,” dedi.

Çok Yüksek Fiyatlar

Çok Yüksek FiyatlarTüccarlar, ithal domuz kaburgalarının 2019 baharındaki 17.600 yuana kıyasla ton başına 40.000 yuan civarında olduğunu söylerken, domuz ön ayağı ve kaburga eti gibi diğer kesim fiyatlarının bu dönemde kabaca iki katına çıktığını belirtti.

Pekin merkezli bir sığır ithalatçısının, talebi karşılamak için doğru hacimleri ölçmek ve tatilin sonunda pahalı stoklarla kalmaktan kaçınmak için mücadele ettiğini söylerken, “Şu anda fiyatlar astronomik ve risk çok yüksek,” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün Et Fiyat Endeksi, bu yıl şu ana kadar yüzde 12,5 arttı ve Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyesinde. Domuz eti bileşeni ise yüzde 20’den fazla arttı.

Küresel domuz fiyatlarının yüksek olması, özellikle Müslüman olan Kazakistan’da domuz yetiştiriciliğine olan ilgiyi bile artırıyor. Bir endüstri lobisi grubu olan Kazakistan’daki Et Sendikası Başkanı Maksut Baktibayev, “Domuz çiftçiliğine girmek isteyen birinin bizi ziyaret etmediği bir hafta bile geçmiyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum