Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Küçük Firmaları Destekleme Kredisi Başka Sorunlara Yol Açtı

Çin'in ekonomiyi yeniden hızlandırmak için küçük firmalara kredi desteği vermesi, başka sorunları beraberinde getirdi.
Çin’in Küçük Firmaları Destekleme Kredisi Başka Sorunlara Yol Açtı

Çin’in küçük firmalara kredi verme kampanyası, ekonomiyi on yılların en büyük yavaşlamasında desteklemesi gerekiyor. Ancak bankaların borç verme konusundaki isteksizliği, ihracatçıları ve üreticileri, güney sanayi kuşağı faturalarını ödemek için mücadele etmelerine neden oldu.

Pekin’in teşviklerine rağmen birkaç önemli bankacıya göre; belirsiz ekonomik görünüm, ABD-Çin ticaret savaşı ve finansal sistemdeki riskleri temizleme konusundaki uzun yıllara dayanan yolculuk nedeniyle daha küçük şirketlere borç verme isteklerini azalttı.

Bu durum, özel sektör firmalarına kredi akışını soğuttu ve yavaşlayan talebin etkisini hafifletmesi için tasarlanmış teşvik tedbirlerini de baltaladı.

Şirketler Dışarda Üretim Yapmak İstiyor

Şirketler Dışarda Üretim Yapmak İstiyorÜlkenin en büyük üretim merkezlerinden biri olan Guangdong eyaletindeki Güney Dongguan şehrinde, bazı küçük firmalar operasyonel ve finansman zorlukları karşısında yurt dışında üretim gerçekleştiriyorlar.

Guangdong LiShun Yuan Intelligent Automotin CFO’su Li Jiajun, son zamanda en çok tartıştıkları konunun bu olduğunu söylüyor. Vietnam’a taşınıp taşınmama konusunu tartıştıklarını söyleyen Jiajun, müşterilerinin çoğunun oraya taşındığını da belirtiyor.

Kağıt kutu paketleme makineleri yapan LiShun, ikinci çeyrekte finansman aldığı dört bankadan ikisini kaybetti. Toplam kredi limitini ise 10 milyon yuana düşürdü.

Her ikisi de orta büyüklükte olan bu iki bankadan birinin ilk yarının ekonomik iklimi üzerindeki sıkı borç verme politikasını suçlarken, diğerinin yerel şubesinin kötü borçlardaki ani bir artış nedeniyle yeni kredilerin onaylanmasının yasaklandığını söyledi.

Sonuç olarak bu yıl 250 milyon yuan gelir elde etmeyi bekleyen şirket, kesim ve savunma önlemleri almayı takiben yaklaşık 20 milyon yuan değerindeki siparişini geciktiriyor. Aynı zamanda bordroları yüzde 40 oranında düşürüyor ve özkaynak satıyor.

Li, Çin’in borç vermeyi artırma çabalarından bahsederken, “Hükümet politikası ve zemindeki uygulama hala bir şekilde kopuktur. Bu o kadar kolay değil, en azından şu ana kada çok fazla fayda sağlamadım,” dedi.

Sıkıştırılmış Risk Kontrolü

Sıkıştırılmış Risk KontrolüÇin’de devlet sektörü kurumsal borç verenlerden aslan payını uzun süredir alırken, ülke genelindeki küçük borçluları, banka dışı gölge borç verenlere güvenmeye zorladı.

Ülkenin en büyük ikinci borç vereni olan Çin İnşaat Bankası Dongguan şubesinin başkan yardımcısı Bao Jiehan, “Eskiden olduğundan daha iyiyiz, ancak ihtiyacı olan birçok küçük şirkete hizmet etmekten çok uzağız,” dedi.

Bir bankacılık düzenleme yetkilisi, Çin’in vergi ödeyen işletmelerin yalnızca yüzde 26’sının bankaların borç vermesi için çok yer bırakan banka kredisi bulunduğunu belirtti.

Bankalar, incelemeleri sıkılaştırdıklarından ve daha sıkı risk kontrolleri uyguladıklarından, bankalar ve şirketler, ticaret savaşı tarafından sıkılan ihracatçılar için özellikle zor olduğunu ifade ediyorlar.

Guangzhou merkezli Choice Internatioanl Başkanı Chen Xiuxia, kredi verenlerin kredi limitini kademeli olarak 30 milyon yuana düşürdüğünü, çünkü Jinping’in 2017’de bankaların finansal riskleri azaltma çağrısında bulundu.

Chen’in daha fazla kredi vermeyi sağlama çabaları, bugüne kadar başarılı olamadığından, bankaların ağır teminat talep etmeleri ve birçok banka dışı borç verenin kapanması talep edildi.

Chen, “Kaldıraç azaltma finansal sisteme yöneliktir, ancak bizim gibi işletmelerde zincirleme etkisi yaratır,” dedi. Chen’in şirketi, klima ve araba gibi malları Afrika’ya ihraç ediyor ve bu yıl 100 milyon dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

Dongguan Gowin Import & Export Başkanı Luo Zhiquan, 10 milyon yuan kredi limitine ulaşmak için bir ofis binasını teminat olarak kullanarak 5 milyon yuan kredi kullanmaya çalışıyor. Onun bankası, mülkün değerinin sadece yüzde 50’sini ödünç veriyor.

Bu durumlar, ABD-Çin ticaret savaşında sallanan ihracatçılar üzerindeki sıkı banka risk kontrolünden kaynaklanıyor. 200 yerel üreticinin ticaretini yapan Gowin, müşterileri tarafından ABD’li alıcılara yapılan ihracattaki yüzde 50’lik düşüş nedeniyle bu yıl yıllık sipariş değerini yüzde 10 azalttı.

Dongguan merkezli bir kırsal ticaret bankasının kredi hattını durdururken ne söylediğini hatırlatan Luo, “Bazı bankalar artık ticaret şirketleriyle iş yapmak istemiyor,” dedi.

Beş Büyük Devlet Bankasının Örnek Olması İsteniyor

Beş Büyük Devlet Bankasının Örnek Olması İsteniyorÇinli politikacılar, devletin beş büyük bankasının borç vermeyi artırmak için örnek olmasını istiyorlar. Küçük firmalara verilen ödenmemiş banka kredileri, Mayıs ayının sonunda yıllık yüzde 21 artışla 10,3 trilyon yuana yükseldi.

Nisan ayında Çin Devlet Konseyi, en büyük beş bankanın kredileri, bu yıl yüzde 30 artırmasını ve oranlarını 1 puan düşürmesini amaçlayan bir hedef belirledi.

Guangdong’da CCB, 2019 yılının ilk yarısında küçük işletme kredisini yüzde 45 artırarak 97,1 milyar yuana çıkardığını söyledi. Bankacılar, asıl stratejisinin borçlu sayısını artırmak ve şirket başına ortalama krediyi riske atmak için düşürdüğünü belirtti.

CCB Guangdong’daki küçük işletme kredisi başkan yardımcısı Liu Lele, bankanın Guangdong’daki 140 bin küçük işletme kredisi borçlusu için ortalama miktarın 630 bin yuan olduğunu belirtti.

Liu; küçük işletme kredileri, hükümetin beş büyük bankanın küçük firmaların finansman maliyetlerini düşürmesini gerektiren Nisan ayı yetkisini takiben geçen yılın yüzde 6’sından ortalama olarak yüzde 5,3 olarak fiyatlandırıldığını belirtti.

Çin’in en büyük beş bankasının küçük işletmelere verdiği krediler bir beş ayda yüzde 23,7 artarken, ortalama faiz oranları 0,65 puan düşerek yüzde 4,79’a geriledi.

“Biz bile kırmaya çalışıyoruz. Kazanç çok ince, kesinlikle yüzde 1’den az,” diyen Liu, gelecekte ödünç vermeye odaklı bir yaklaşımı benimsemeyi ümit ettiklerini söyledi.

Her ne kadar analistler, devletin borç verme sürücüsünden bankaların karlılığı ve varlık kalitesi için risk görse de devlet bankacıları bunun, küçük firmaların kötü kredilerine daha fazla tolerans belirleyen büyük bankalar ve düzenleyiciler için acil bir sorun olmadığını söylüyor.

Ancak daha küçük ölçekli bazı bankalar borç vermelerinde daha muhafazakarlar. Dongguan’da faaliyet gösteren kuzey Çin merkezli bir borç verende kıdemli bir yönetici, ekonominin hala kaldıraçlı ve yapısal değişikliklerden geçtiğine dikkat çekti. Ayrıca ekonomik bir gerilemenin, bankaların risk iştahını azaltacağını da belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum