Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yönetimi Kripto Para Madenciliğinin Enerji Tüketimi Üzerindeki Etkisini Araştıracak

Madenciliğin yüksek elektrik tüketimi düzenleyicilerin dikkatini çekiyor.
Çin Yönetimi Kripto Para Madenciliğinin Enerji Tüketimi Üzerindeki Etkisini Araştıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve kripto para piyasasının büyümesi ile beraber madencilik faaliyetleri de artarak devam ediyor. Kripto para madenciliği bulunduğu bölgede yüksek elektrik tüketimi yaşanmasına neden oluyor. Bu durum ülkelerin tepkisini çekiyor. Dünya genelinde madencilik faaliyetlerinin en yoğun olduğu ülkelerin başında Çin geliyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre Pekin’deki madencilik tesislerinin enerji tüketiminin etkisine dair yeni bir araştırma başlatılıyor. Bu amaca yönelik olarak bölgedeki veri merkezlerinin kontrol edileceği vurgulandı.

BTC 3 aylık hash oranı
Kaynak: Ycharts

Pekin Belediye Ekonomi ve Bilgi Teknolojisi Bürosu veri merkezi operatörlerine, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliği işlerinde yer alıp almadıklarını bildirmek için bir acil durum bildirimi gönderdi. Madencilik tesislerinin en kısa sürede tüketilen güç miktarlarını yönetime bildirmesi gerekiyor.

Pekin yönetiminden bir sözcü, soruşturmanın şehir yetkilileri tarafından yönetildiğini söyleyerek, bildirim gönderilenler arasında Çin’in en büyük üç telekom operatörünü içerdiğini söyledi.

Geçen ay, Çin’in İç Moğolistan bölgesi, enerji verimliliğini artırmaya yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak tüm kripto para birimi madenciliği projelerini Nisan ayı sonuna kadar kapatma kararı almıştı.

Moğolistan, Siçuan, Yunnan ve Sincan gibi Çin bölgeleri, düşük elektrik fiyatları nedeniyle cazip madencilik merkezleri olarak görülüyor. Pekin ise bu bölgelere nazaran daha kısıtlı bir madencilik pazarına sahip olmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%