Paylaşım

Çinli Korsanların ABD’nin Savaş Planlarını Ele Geçirdiği İddia Ediliyor


 

İsmi açıklanmayan ABD’li bir yetkili, Çin hükümeti için çalışan siber korsanların ABD’nin bazı savaş planlarını ele geçirdiğini belirtti. İşte detaylar…

Dünyanın önde gelen ülkeleri ABD, Rusya, Çin gibi devletler askeri bütçelerine yapmış olduğu devasa yatırımlarla ve çılgın planlar ile adından söz ettirmektedir. Son olarak geçtiğimiz aylarda Rusya’nın kıtalararası menzile sahip Sarmat füzesi testleri tüm dünyanın dikkatini çekmişti.

Yaşanan yeni bir gelişme ise ABD ile Çin hükumeti arasındaki gerilimi tırmandırabilir. Washington Post’ta yer alan bir habere göre Çin hükumeti adına çalışan siber korsanların, ABD donanmasına ait denizaltı savaş faaliyetlerine dair çok gizli bilgileri ele geçirdiği iddia ediliyor.

Süper Sonik Füze Planları Ele Geçirilmiş Olabilir

ABD medyasında çıkan haberlerde ismi açıklanmayan bir yetkili, Çinli hackerların ABD donanmasına ait çok gizli, yüksek hassasiyet ve önem taşıyan bilgilerin ele geçirdiğini belirtiyor. Haberde söz konusu olayın geçtiğimiz Ocak ve Şubat ayları içerisinde gerçekleşti ifade ediliyor.

Dünyanın süper güçleri arasında yaşandığı konuşulan bu durum özellikle ABD medyasında en çok konuşulan konulardan biri olarak yer alıyor. İddialara göre Çinli korsanların ABD donanmasına ait denizaltı savaş faaliyetlerine dair süper sonik füze planlarını ele geçirdiği belirtiliyor.

Ordu ve FBI Soruşturma Başlattı

Olayın gün yüzüne çıkmasının ardından ABD’nin önde gelen basın kuruluşları Reuters ve Washington Post gazeteleri, konuyla ilgili resmi açıklama beklerken, resmi makamlar bu tarz önemli bilgilerin, kamuya açık bir şekilde konuşulamayacağını ifade etti.

Ancak ABD’li yetkiliden gelen bilgiler Amerikan ordusu ve FBI’ın konuyu açıklığa kavuşturmak için soruşturma başlattığı yönünde. Bir diğer resmi açıklama ise ABD Çin büyükelçiliğinden geldi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada ABD’nin savaş planlarının ele geçirildiğine dair ellerinde herhangi bir bilgi olmadığını belirtirken, korsanların Newport’ta bulunan Denizaltı Savaş Merkezi’nde bulunan bilgisayarlara sızma girişiminde bulunulduğu iddia edildi. Önümüzdeki günlerde iki ülke arasında gerilim yaratabilecek bu durum ne gibi gelişmelere gebe olacak bekleyip göreceğiz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın