Yatırım yapmaya başla!

Çinli Konsorsiyum Tarafından IC İştaş’ın %51’i Satın Alınmak İstiyor

Çin asıllı 688,5 milyon dolar sermayesi bulunan konsorsiyum, IC İçtaş'ın %51'ini satın almak istiyor.
Çinli Konsorsiyum Tarafından IC İştaş’ın %51’i Satın Alınmak İstiyor

Çinli  üç şirketten oluşan konsorsiyum, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi projelerin inşasını yapan Türk inşaat firması IC İştaş’ın hisselerinden %51’ini 659,13 milyon dolar karşılığında satın almak istiyor.

Söz konusu konsorsiyumun Sichuan Expressway, Zhejiang Expressway, Jiangsu Expressway, Anhui Expressway, China Merchants Expressway ve China Merchants United Development adlı Çinli dev şirketlerden meydana geldiği öğrenildi.

Konsorsiyum dahilindeki Anhui Expressway, halka açık bir şirket olması nedeniyle ülkesinin kamuoyu aydınlatma platformu aracılığıyla ICA’nın %51’lik hissesini satın almayı düşündüklerini duyurdu.

%51 Hisse Satın AlınacakÇin’in duyurduğu bu haber, kısa süre önce İtalyan inşaat şirketi Astaldi S.P.A. tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerinin IC İçtaş’a devredilmesini kapsayan başvurunun Rekabet Kurulu’na yapılmasının ardından geldi.

Ardından Çinli Jiangsu Expressway Co. tarafından yapılan açıklamaya göre aralarında kendisiyle birlikte Zhejiang Expressway ile China Merchants Expressway’in de bulunduğu ortaklar, yurt dışı satın almalar yapmak üzere birimler oluşturacak. Hong Kong’da kurulması planlanan söz konusu birimler bir Türk inşaat şirketinin hisselerinin bir bölümüne sahip olmak istedi.

Yapılan açıklamaya göre Jiangsu Express, Sichuan Expresswa ve Anhui Expressway’in yönetim kurulu başkanları yapılan anlaşmayı kendi şirketleri için “önemli bir fırsat” olarak nitelendiriyor.

Jiangsu ExpressAyrıca yapılan bu anlaşmanın konsorsiyum üyelerine kaynak tahsisi ve stratejik konumlanma açısından yarar sağladığı belirtildi. China Merchants Expressway’in %31 ile konsorsiyumda en büyük ortak olarak belirlenmesi dikkat çekti. Fakat şu an için görüşmelerin ne durumda olduğu ya da hisselerin değeriyle ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca Çinli şirketten yapılan açıklama, yapılan anlaşma kapsamında konsorsiyuma üye şirketlerin oluşturulacak ortaklığa 688,5 milyon dolarlık sermaye enjekte edeceklerini belirtti. Bu ortaklık Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun %51’ini ve Avrasya Otoyol Yatırım ve İşletmesi’nin de %51’ini satın alacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum