Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Kömür Hamlesi Avustralyalı Madencilerin Hisselerini Düşürdü

Çin'in yerel medyasındaki kömür ithalatına yönelik haberler, Avustralyalı madencilerin hisselerinde sert düşüşe neden oldu.
Çin’in Kömür Hamlesi Avustralyalı Madencilerin Hisselerini Düşürdü

Global Times ve Caixin gibi Çin medyasında dün çıkan haberlere göre; ülkenin en üst düzey ekonomi planlamacıları, Avustralya’yı hariç tutarak gümrük kısıtlaması olmaksızın kömür ithalatı için elektrik santrallerine onay verdi. Avustralya ise bugün Çin’i uluslararası ticaret kurallarını ihlal edeceğini söylediği raporları açıklamaya çağırdı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Çin’in yüksek kaliteli Avustralya kömürü ithalatından uzaklaşmasının çevre ve ticaret ilişkileri için ‘kaybet-kaybet’ olacağını söyledi. Başbakan, diğer ülkelerin kömürünün Avustralya kömüründen %50 daha yüksek emisyona sahip olduğunu hatırlattı.

Morrison, termal kömür ihracatının 4 milyar Avustralya doları değerindeki kısmının Çin’e gitmesine rağmen en büyük müşterisi olmadığını da söyledi.
Termal Kömür İthalatı
Kaynak: Australian Government Department of Industry, Science, Energy and Resources

Kömür, Avustralya’nın üçüncü en büyük ihracatıdır. Canberra koronavirüsün kaynağına ilişkin uluslararası bir soruşturma çağrısı yaptıktan sonra Pekin bir dizi ticari misilleme ile karşılık verdi. Başbakan, Avustralya kömürüne getirilecek herhangi bir kısıtlamanın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olacağını da söyledi.

Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, Avustralya’nın Çin ile ticaretinde bir kesinti olduğunu ve gemilerin Avustralya kömürünü boşaltmada geciktiğinin iyi belgelendiğini söyledi. Birmingham, Pekin’in kaynaklar sektöründeki şeffaf olmayan eylemlerinin farklı şirketlerle devlet etkisinin kullanılması yoluyla bozulmayı içerdiğini de belirtti.

Avustralya Mineraller Konseyi CEO’su Tania Constable, Avustralya ile Çin’in maden ticaretinin başarısının kurallara dayalı ticaret sistemine dayandığını söyledi. İki hükümeti uzun vadeli ticaret ilişkisine istikrar getirmeye çağırdı.

Avustralyalı saf kömür ihracatçılarının hisseleri, bu gelişmelerin ardından keskin bir düşüş kaydetti.
New Hope Corp Hisseleri %2,73 Düşüş
Grafik: Market Watch

New Hope Corp hisseleri, %2,73 oranında düşüşle 1,425 AUD seviyesinden kapanış yaptı. Güne 70 puanlık düşüşle başlayan hisseler, negatif bölgede seyretti. Günün en düşüğünü 1,275 AUD ile kaydeden hisseler, en yüksek 1,430 AUD seviyesine ulaştı.

Çin kontrolündeki Yancoal Australia hisseleri ise sabah saatlerinde %12 civarında düşerken, kapanışı %8,43 ekside 2,280 AUD seviyesinden gerçekleştirdi. Günü 2,180 – 2,460 AUD aralığında geçiren hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %21,38 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Whitehaven Coal hisseleri de %5,88 oranında gerileyerek 1,520 AUD seviyesinden kapanış yaptı. Güne 1,535 AUD seviyesinden başlayan hisseler, 1,450 – 1,555 AUD aralığında hareket etti. Hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %42,42 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Kömür madenciliği hisselerine de sahip olan madencilik devi BHP Group’un Sidney’de işlem gören hisseleri, %2,25 oranında düşüşle kapandı.
BHP Group Hisseleri %2,25 Düşüş
Grafik: Market Watch

Güne düşüşle başlayan BHP Group hisseleri, günü negatif bölgede geçirdi. En düşük 41,53 seviyesini gören hisseler, en yüksek 42,08 seviyesini kaydetti. Hisselerin 1 yılda %3,93 getiri sağlarken, yılbaşından bu yana %7,35 kazandırdı.

ANZ emtia stratejistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari bir araştırma notunda; Güney Kore, Vietnam ve Japonya’da alıcılar bulunduğundan Avustralya’nın termal kömür ihracatının, Çin kısıtlamalarına rağmen nispeten iyi durumda olması bekleniyor.

Avustralya Çin’in en büyük demir cevheri tedarikçisi konumundadır. Cuma günü Çin’in çelik üreticileri, piyasa düzenleyicisinin demir cevheri fiyatlarında yakın zamanda meydana gelen artışı araştırması ve olası herhangi bir yanlışın önünü kesmesi için çağrıda bulundu. Birmingham ise demir cevheri gibi emtia fiyatlarının temel arz ve talep ekonomisine yanıt verdiğini ve dünyanın diğer bölgelerinden gelen arzın bu yıl kesintiye uğradığını söylemişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum