Yatırım yapmaya başla!

Güvenilir Çin Kaynakları Ekim Müzakerelerinden Anlamlı İlerleme Bekliyor

Piyasanın yakından takip ettiği Çin kaynakları, Ekim'de yapılacak müzakerelerde önemli ilerleme yaşanabileceğini söyledi. İşte detaylar;
Güvenilir Çin Kaynakları Ekim Müzakerelerinden Anlamlı İlerleme Bekliyor

Ticaret savaşı hakkında bilgisi olan Çin kaynakları; ABD ve Çin arasındaki 18 aylık ticaret görüşmelerinin yalnızca daha fazla tarife misillemesine yol açtığını ama bu kez işlerin farklı olabileceğini söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı bugün, iki ülkenin bir telefon görüşmesi yaptığını ve Ekim ayı başlarında Washington’da toplanmayı kabul ettiklerini açıkladı. Küresel piyasalardaki hisseler de ticaret görüşmelerinin tarihinin netleşmesiyle yükseliş kaydetmişti.

Diğer taraftan Ekim ayındaki görüşme, her iki tarafın birbirine milyar dolarlık tarifeler uygulamasının ardından gerçekleştirilecek 13. tur ticaret müzakerelerini temsil edecekti.

 Ekim 13. Tur MüzakereÇin Komünist Partisi’nin yayın organı olan People’s Daily’nin altındaki Global Times’ın baş editörü Hu Xijin bugünkü bir Twitter paylaşımında; “iki taraf arasında önemli bir ilerleme için daha fazla olasılık var” dedi. Twitter hesabı pek çok Wall Street tüccarı ve piyasa katılımcısı tarafından izlenen Hu Xijin; “Çin ve ABD yeni bir tur müzakere turu ilan ettiler ve önemli ilerleme kaydetmek için çalışacaklar. Şahsen ben, ABD’nin ticaret savaşından bitkin düştüğünü düşünüyorum” dedi.

Kendisi son zamanlarda, Çin’in resmi açıklama yapmasından birkaç saat önce Başkan Donald Trump’ın tarifelerine karşı Çin’in misillemesi konusunda uyarmıştı.

Hu Xijin Ekim Müzakere Anlamlı İlerleme Olacak Diğer taraftan Hu Xijin gibi piyasa tarafından dikkatle takip edilen Çin sosyal medyası WeChat üzerinden ABD-Çin savaşıyla ilgili görüşler bildiren Taoran Notes isimli blog da bugünkü yorumuyla gündeme geldi. Economic Daily isimli devlet gazetesi tarafından yürütülen Taoran Notes, bugün 1200 kelimelik yorumunda, gelecekteki ticari görüşmelerde yeni gelişmeler yaşanmasının “çok muhtemel” olduğunu bildirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı’nın, her iki tarafın da Ekim ortasında yapılacak müzakerelerde anlamlı ilerleme için Eylül ortasında istişarelerde bulunacağı yönündeki ifadesine atıfta bulunan blog, anlamlı ilerlemenin Mayıs ayında görüşmeler dağıldığından bu yana hiç kullanılmamış bir ifade olduğunu belirtti.

Bununla birlikte; “Ticaret savaşının olumlu yönde yönlendirilip yönlendirilmediği ya da tekrar edip etmeyeceği, korkarım ki hala bazı insanların nasıl seçtiğine bağlı.” diyerek de Trump’a gönderme yaptı. Taoran ilk olarak, Çin gözlemcilerinin dikkatini, Trump’ın Mayıs’taki ticaret savaşını tırmandırmak için ilk tehdidinde “bir ticaret savaşında kazanan olmaz” yorumuyla çekmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum