Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Sanayi Üretimi ve Perakende Satış Büyümesi Kasım’da Beklentileri Karşılayamadı!

Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre Çin’in Kasım ayındaki sanayi üretimi ve perakende satış büyümesi beklentileri karşılayamadı. Detaylar aşağıda;
Çin’in Sanayi Üretimi ve Perakende Satış Büyümesi Kasım’da Beklentileri Karşılayamadı!

Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre Çin’in Kasım ayındaki sanayi üretimi ve perakende satış büyümesi beklentileri karşılayamadı. Bugün açıklanan veriler Asya hisse senetlerinde gerilemeye sebep olurken, Hong Kong ve Japonya hisse senetlerinin Asya genelinde düşen endekslerden yüksek oranda etkilendiği görüldü.

Açıklanan veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ABD ile yaşadığı yoğun ticaret anlaşmazlığında yavaşlama belirtileri göstermeye başladığına işaret etti. Reuters kayıtlarına göre Kasım ayındaki sanayi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 5.4 seviyesinde büyüdü ki bu rakam da son üç yılın en yavaş hızı olarak belirtildi.

Ayrıca rakam, Reuters anketindeki Çin’in sanayi üretimi büyümesinin yüzde 5.9 olacağı tahmininin de aşağısında kalmıştı.

Çin’in Sanayi Üretim Büyümesi Beklentileri Karşılayamadı Perakende satışları da Kasım ayında, 2003’ten bu yana en yavaş hızını kaydederek yüzde 8.1 oranında arttı. Söz konusu rakam, Reuters’ın yüzde 8.8’lik analist tahminlerini karşılayamadı. Kasım ayı perakende satış büyümesi, Ekim’deki yüzde 8.6’lık büyümenin altında gerçekleşti. Sabit varlık yatırımı Ocak ayından Kasım ayına kadar yüzde 5.9 artarken, rakam ekonomistlerin yüzde 5.8’lik tahmini çok az bir oranla geçti.

Sabit varlık yatırımı Ocak ayından Ekim ayına kadar ise yüzde 5.7 seviyesinde artış göstermişti.

Çin’in Sabit Varlık Yatırımı Beklentileri Karşılayamadı Sonuçta Çin’in ekonomik verileri, dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığı nedeniyle tüm dünya tarafından dikkatle takip ediliyordu. Ve Çin, ABD ile artan ticaret gerilimine rağmen 2018’in büyük bölümünde ekonomisinin yukarı yönlü olduğunu göstermişti. Özellikle de üretim ihracatçıları desteklemiş, tarifelerin zaman sınırı dolmadan sevkiyatları gerçekleştirmek için acele etmeleri rakamları artırmıştı.

Ancak Kasım ayındaki zayıf Çin verileri, önden yüklemenin olumlu etkisinin gittikçe azalmaya başladığını ve Çin ekonomisindeki aşağı yönlü baskının arttığını gösterdi.

Zayıf Çin Verileri Ekonomi Üzerinde Aşağı Yönlü Baskılar Artıyor Hong Kong’da RBC Capital Markets’ten Sue Trinh de bu durumu vurgulayarak, Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerinin kötü olduğunu dile getirdi. Ayrıca en kötüsünün gelmek üzere olduğunu ve politika yapıcıların, özellikle de tüketim büyümesinin çakılmasıyla endişelenmeye başlayacaklarını bildirdi.

Ulusal İstatistik Bürosu ise verileri açıkladıktan sonra ABD ile olan ticaret geriliminin etkilerinin henüz belli olmadığını aktardı. Nihayetinde G-20 Zirvesi’nde bir ateşkes yapılmış olsa da 90 günün sonunda anlaşmaya varılamaması durumunda Trump’ın 200 milyar dolar değerindeki Çin ürününe getirdiği 10’luk vergiyi yüzde 25’e çıkartması bekleniyordu. Diğer bir ifadeyle, Çin’in ekonomik verilerinin önümüzdeki aylarda çok daha fazla düşebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum