Yatırım yapmaya başla!

Çin, Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden ve Veri Toplayan Yol İnşaatına Başladı!

Çin, insanların elektrikli araçlarını daha rahat şarj etmeleri adına yola güneş paneli döşeme projesine başladı. İşte detaylar...
Çin, Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Eden ve Veri Toplayan Yol İnşaatına Başladı!

Elektrikli arabaların fosil yakıtlı arabaları egale ederek yerine geçmesiyle, alt yapı işleri de ona göre şekilleniyor. Tesla’nın Türkiye’de de alt yapısına başlayacağı Supercharged şarj istasyonu gibi birçok firma bu yönede yatırımlarına başladı. Elektrik motorlu araçların batarya dolumları için ikinci alternatif yöntem ise karayollarını birer şarj noktalarına dönüştürmek. Yeni fikirler doğrultusundaki bu sisteme bir kaç ülke girişlerini duymuştuk.

Hatta Avrupa için dünyanın en büyük 4 firması şarj istasyonları adına ortaklık kurmuşlardı. Bunların arasına 2025’de fosil yakıtlı arabaları yasaklanacağını duyuran Çin’de katıldı. Projenin temel düşüncesinde, güneş panelleri sayesinde enerjinin depolanarak aktarılması var.

Başlangıcın, Çin’in Jinan Kenti Çevreyolu’nun bir kısmı olarak kararlaştırılmış.

Çin Jinan Kenti Çevreyolu Şarj Panelleri

1.9 km’lik kısım şu anda tamamlanmış durumda. Yani güneş panelleri, depolamak adına yol altına döşenmiş durumda. Yolun bildiğimiz mantık dışında farklı yöntemlerle inşası gerçekleşmiş. Yolun üst tabakasına asfalt alaşımı ve tepkisi veren saydam betonla yapılmış.

Çin’li mühendisler yolun orta tabakasına güneş panellerini koymuş ve en alt tabaka da ise paneller ile toprak zemin arasındaki ilişkiyi kesecek şekilde işlemlere tabi tutulmuş.

Yolun taşıma kapasitesi belli tonajlardaki araçlara göre olduğu söylendi. ,

Çin Jinan Kenti Çevreyolu Giderken Şarj Edebilen Yol

Aldığımız bilgilere göre Çin’in 1.9 kilometrelik kısmında denenen yeni şarj yolu, daha çok kamyonet tarzı araçları kaldırabilecek şekilde yapılmış. Tabi artan talebe göre bence ağırlık birimleri yukarıya çekilecektir. Çünkü sizde ne uyandırdı bilmiyorum ancak benim aklıma direk olarak Tesla Semi ve onun en büyük rakibi 36 ton yük çekebilen İngiliz Thor Truck Tır geldi.

Elektrikli araçların batarya dolum işleri, şarj istasyonlarının yanı sıra giderken seyir halinde yoldan alınan enerjiyle daha basite indirgenmiş oluyor. Yaklaşık 5 ay önce Avustralya’nın 2 bin kilometrelik şarj yollarını düşündüğümüzde, Çin’in biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu anlıyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum