Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Japonya ve Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşmaları Konusunda Hemfikir

Çin, Japonya ve Güney Kore, bölgesel bir ticaret anlaşması ve üçlü serbest ticaret anlaşması için çalışma konusunda anlaştı.
Çin, Japonya ve Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşmaları Konusunda Hemfikir
HABER GİRİŞ

Çin, Japonya ve Güney Kore’nin ticaret bakanları, daha geniş bir Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) dahil olmak üzere üç yönlü anlaşma çalışmalarını hızlandırma konusunda fikir birliğine vardı.

Gelişme, Tokyo ile Seul arasındaki gerilime ve Çin-ABD müzakereleriyle Kuzey Kore tehdidinden kaynaklanan belirsizliklere rağmen gerçekleşti. Bakanlar Pazar günü Pekin’deki görüşmelerden sonra somut sonuçlar açıklamasalar da RCEP ve üç yönlü serbest ticaret anlaşması üzerine görüşmelere devam etme istekliliklerini dile getirdiler.

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Çin’in tek taraflılığa ve korumacılığa karşı çıkmak için Güney Kore ve Japonya ile çalışmaya ve küresel çok taraflı ticaret sistemini desteklemeye istekli olduğunu söyledi.

Çin, Japonya ve Güney Kore Serbest Ticaret AnlaşmasıBakan, üç ülkenin bölgesel barış ve istikrarı birlikte sürdürmesi ve açık bir dünya ekonomisini teşvik etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Zhong, Çin’in ABD ile olan ticaret savaşına doğrudan atıfta bulunmasa da Pekin’in Washington’dan “ayrılma” riskini azaltmak için komşularıyla ekonomik bağları güçlendirme istekliliğini vurguladı.

Nihayetinde iki ülke bu ayın başında geçici bir ticaret anlaşması imzalasa da anlaşma kırılganlığını koruyor ve Pekin’deki yaygın düşünce anlaşmanın teknoloji, jeopolitik ve hatta değerler arasındaki stratejik rekabeti durduramayacağı yönünde.

Önde gelen Çinli bir ekonomist olan Fan Gang, geçtiğimiz hafta Çin ile ABD arasındaki gerginliğin devam edeceğini söylemişti.

Çin, Japonya ve Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşmasında Hemfikir Güney Kore Ticaret Bakanı Sung Yun-mo ve Japonya Ticaret Bakanı Hiroshi Kajiyama da açılış konuşmasında, üç komşunun küresel ekonominin üçte birini ve dünya nüfusunun yarısını kapsayacak olan RCEP ticaret anlaşmasını yapmak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Yine de üç ülke arasında fikir ayrılıklarının olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Örneğin Çin Ticaret Bakanı Zhong, Çin’in gelecek yıl bölgesel bir ticaret anlaşmasını kabul etmeyi umduğunu söyledi ki bu ülkenin Hindistan’ı dışlayan hızlı bir sonucu kabul edeceğinin sinyalini verdi. Ancak Kajiyama, Japonya’nın anlaşmanın Güney Asya devini içermesi gerektiği konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Seul ile Tokyo arasında devam eden anlaşmazlığı çözüme kavuşturacak herhangi bir hamleden de bahsedilmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.