Yatırım yapmaya başla!

Çin, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore-ABD Konusunda Anlaştı

Güney Kore, Japonya ve Çin, Kuzey Kore ve ABD arasındaki diyalogu geliştirmek için birlikte çalışacak.
Çin, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore-ABD Konusunda Anlaştı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in Salı günü Çin’deki üç ülke arasındaki bir zirveden sonra yaptığı açıklamada; Çin, Japonya ve Güney Kore’nin ABD ile Kuzey Kore arasındaki diyalogu geliştirmek için birlikte çalışmayı kabul ettiğini söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı görüşme sonrasında Moon Jae-in, üç ülkenin yakın iletişim ihtiyacı konusunda anlaştıklarını dile getirdi. Ortak basın toplantısında Moon, şu ifadeleri kullandı:

“Güney Kore, Çin, Japonya, bu üç ülke, Kore Yarımadası ile yakın iletişim, iş birliğini ve barışı sürdürmeyi kabul etti.”

Çin, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore-ABD Anlaştı“Kore Yarımadası’nda barışın üç ülkenin ortak çıkarına olduğu görüşünü paylaştık ve nükleer silahların yok edilmesini ve hızlı bir ABD-Kuzey Kore diyaloğu yoluyla barışın devam etmesini sağlamak için birlikte çalışmaya karar verdik.” Li, üç liderin Kuzey Kore meselesine diyalog yoluyla bir çözüm arama ihtiyacını teyit ederek üçünün bu konuda işbirliği yapmasını söyledi.

Pyongyang’ın tekrarlanan füze ve nükleer testlerinden öfkelense de Çin, Kuzey Kore’nin en önemli ekonomik ve diplomatik destekçisi konumunda. ABD’nin Kuzey Kore özel elçisi Stephen Biegun, geçen hafta Pekin’e yaptığı iki günlük ziyareti sırasında iki üst düzey Çinli diplomatla bir araya gelmişti. Elçi aynı şekilde Güney Kore ve Japonya’da da benzer toplantılar yapmıştı.

Tüm bunların yanında Pekin, Rusya ile birlikte, geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mevcut çıkmazdan kurtulmak ve destek oluşturmak istediği için Kuzey Kore’deki bazı yaptırımları kaldırmasını önermişti.

Ancak Çin ve Rusya, Birleşmiş Milletler’den Kuzey Kore üzerindeki yaptırımların kaldırılmasını isterken ABD, bunun zamanı olmadığını söylemişti. Taraflar kaldırmayı önerdikleri yaptırımların Kuzey Kore nükleer programı ile doğrudan ilgili olmadığını, bunun insani bir konu olduğunu da vurgulamışlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum