Yatırım yapmaya başla!

Çin, Japonya-Güney Kore Anlaşmazlığında Ara Bulmak için Çok Dikkatli Davranıyor

Çin’in Japonya ile Güney Kore arasındaki gerilim artarken arabuluculuk yapmak için hızlanıyor gibi göründüğü, bunun da ABD’yi bölgeye daha fazla müdahale için harekete geçirebileceği söylendi.
Çin, Japonya-Güney Kore Anlaşmazlığında Ara Bulmak için Çok Dikkatli Davranıyor

Güney Kore ile Japonya arasında geçtiğimiz haftalarda yükselen ticaret savaşı, Çin’i harekete geçirmiş gibi görünüyor. Üç Asya ülkesinin dışişleri bakanlarının, ticaret ve işbirliğini görüşmek
üzere 3 gün boyunca Çin’de bulunacak olması da bu görüşü destekliyor.

Üçlü toplantıda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Tokyo ve Seul’u görüş ayrılıklarını diyalog yoluyla çözmeye çağırdı. Ayrıca “Çin, çok taraflılığı ve serbest ticareti korumak için Güney Kore ve Japonya ile birlikte çalışacak” dedi.

Zirve, Çin, Japonya ve Güney Kore’nin üst düzey diplomatlarının bir araya geldiği dokuzuncu toplantı oldu.

Çin, Japonya ve Güney Kore Dokuzuncu Toplantı Yani toplantı, artan gerilimlerin bir sonucu olarak gelmedi. Politik analist Paul Triolo da Çin’in arabuluculuk yaptığı için ABD’nin de Seul ve Tokyo her zaman Washington’un müttefiki olduğundan muhtemelen müdahil olacaklarını aktardı.

Eurasia Group’tan Triolo; “ABD açısından bakıldığında, bu yanlışlıkla Çin’e fayda sağlayabilecek bir kaybet-kaybet çekişmesidir” dedi. Trump yönetiminin arabuluculuğu Çin’e bırakmak istemeyeceğini öne süren Triolo, Washington’un anlaşmazlığın etrafındaki söylemleri sakinleştirmeye ve Tokyo’yu ihracat kontrolü konusunda ihtiyata teşvik etmeye odaklanacağını belirtti.

Zira analistler giderek yükselen anlaşmazlığın küresel yarı iletken tedarik zincirinde ciddi aksaklıklara yol açabileceği hususunda uyarılar yapmaya devam ediyor.

Japonya ve Güney Kore Anlaşmazlığı Küresel Tedarik Zinciri Tehdit Bununla birlikte anlaşmazlık, her iki ülkede de turizm, havayolları, tüketim malları gibi sektörleri olumsuz yönde etkiledi. Çatışma iki ülkenin birbirine karşı attığı adımlar düşünüldüğünde azalıyor gibi de görünmüyor. Japonya, Güney Kore’yi güvenilir ticaret ortaklarının bulunduğu listesinden çıkartırken günler sonra Seul da Tokyo’yu kendi listesinden çıkartacağını duyurdu.

Diğer taraftan Economist Intelligence Unit Asya analisti Waqas Adenwala, Çin’in bu anlaşmazlığa aracılık etmesinin “garip” olacağını çünkü hem Güney Kore hem de Çin’in Japonya’nın II. Dünya Savaşı sırasındaki işgal ve acımasız cinayetlerinin kurbanları olduğunu dile getirdi.

Japonya ile Çin arasındaki ilişkiler o zamandan bu yana ısınsa da Adenwala, ayını şeyin Tokyo ve Seul için söylenemeyeceğini aktardı.

Japonya Çin İlişki Isındı Seul Tokyo Öyle DeğilAdenwala, durumun Pekin için “zor” olabileceğini de şöyle belirtti: “Çin, bir yandan Kore ve Japonya’nın gerilimleri azaltmasına yardımcı olmak istiyor böylece artan üç taraflı ticarette ekonomik olarak fayda sağlayabilir. Öte yandan, iki ABD müttefikinin ilişkisinin kötüye gidip bölgedeki ABD etkisini azaltması durumunda, Çin’in siyasi ve diplomatik olarak bundan faydalanabilme ihtimali var.”

Eurasia Group analisti Kelsey Broderick, Çin’in Japonya-Güney Kore anlaşmazlığı konusundaki kararlarını tartarken dikkatli bir şekilde yürümesi gerekeceği gerçeğini vurguladı.

Çin, Japonya-Güney Kore Anlaşmazlığında Ara Bulmak için Çok Dikkatli DavranmalıÇarşamba günkü bir notunda Broderick şu ifadeleri kullandı: “Çin, serbest ticaretin destekçisi olarak görülmeye ve iyi üçlü ilişkileri sürdürmeye ilgi duyuyor olsa da Çinli şirketlerin
Japonya-Güney Kore ayrılığından faydalanma olasılığı, Pekin’in anlaşmazlığa çok fazla karışma konusundaki ilgisini sınırlandıracak.”

Yine de, Japonya ile Güney Kore arasındaki kötüleşen ilişkiler, iki ülke ve ABD tarafından imzalanan bir güvenlik anlaşmasının geleceğini tehdit ediyor. Anlaşma üç tarafın askeri istihbarat paylaşmasına izin veriyor ve bu Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerini izledikleri için çok önemli. Seul’un askeri anlaşmayı bozmak hususunda tehditte bulunduğu iddia edilirken Cumartesi günü sona erdiği zaman imzayı yenileyip yenilemeyeceği henüz bilinmiyor.

Adenwala da burada, anlaşmanın temelde Japonya ve Güney Kore arasında yapılmış ikili bir anlaşma olduğunu ancak bölgedeki ABD müttefiklerinin savunma mekanizmalarında, özellikle Kuzey Kore’ye karşı aynı tarafta olmalarını sağlamaya yardımcı olduğunu belirtti. Yenilenmediği takdirde Japonya ve Güney Kore’nin ABD aracılığıyla yine bilgi paylaşabileceğini ancak bunun gecikmeler yaratacağını ve etkinliğini riske atacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum