Yatırım yapmaya başla!

Çin, Japon Devlet Tahvillerini Adeta ‘Havada Kapıyor’

Çin'in yakın zamanda Japon devlet tahvili alımı, 3 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
Çin, Japon Devlet Tahvillerini Adeta ‘Havada Kapıyor’

Çin’in bir süredir hızlıca devam ettiği Japon devlet tahvili alımı, üç yıldan daha uzun sürenin en yüksek seviyesine yükseldi. Ülke, 2020’nin Nisan ve Temmuz ayları arasında, bir önceki yıla göre sahip olduğu tahvil sayısını üç katından fazla artırdı.

Japonya Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’ndan alınan verileri gösteren Nikkei’ye göre; Çin 2020’nin bu 3 ayı boyunca net bazda 1,46 trilyon yen orta ve uzun vadeli tahvil aldı.
Japon Tahvilleri Getiri Trendleri
Kaynak: Ministry of Finance Japan

Japon devlet tahvilleri için yapılan bu alım, geçen yılın aynı dönemine göre 3,6 kat daha fazla düzeyde. Buna karşılık ABD aynı dönemde alımlarını yalnızca %30 oranında artırdı. Nikkei’ye göre Avrupa, 3 trilyon yen değerinde Japon devlet tahvili sattı. Analistlerin CNBC’ye yaptığı açıklamaya göre; Çin’in bu tahvilleri almak istemesinin başka nedenleri olabilir.

Aberdeen Standard Investments Küresel Sabit Gelir Yatırım Direktörü Ross Hutchison, “Mevcut ortamla ilgili tuhaf şeylerden biri, satın alma işlemini finanse ettiğiniz para birimine bağlı olarak Japon devlet tahvillerinin artık açıkça çekici olmayan bir sabit gelir güvencesi olmamasıdır,” ifadelerini kullandı.

Hutchison, Çin’in Japon yeniyle 30 yıllık Japon devlet tahvilleri alarak ve para birimini yeniden dolara çevirerek yatırımdan daha fazla kazanabileceğini de söyledi.
Japon Devlet Tahvili Getirileri
Kaynak: Bloomberg

Hutchison, bunu yaparak %0,56 oranında daha fazlasını alabileceğine dikkat çekti. Daha uzun vadeli tahviller tipik olarak daha yüksek getiriye sahiptir. Çünkü yatırımcıların bu tahvilleri, daha uzun süre elinde tutmak için daha yüksek riskler alması gerekir.

Döviz takası uygulaması, döviz kuru riskine daha fazla maruz kalmaktan kendilerini korumak için iki tarafın farklı para birimlerinde eşdeğer miktarda parayı birbirleriyle değiştirmesidir.

Aviva Investors’da çok varlıklı ve makro kıdemli stratejist olan David Nowakowski, “Birçok rezerv yöneticisi Japon devlet tahvilleri alıyor. Ardından para birimini yeniden dolar olarak takas ve hedge ediyor,” yorumunda bulundu.

Aberdeen Standard’dan Hutchison, Çin para biriminin Haziran ayında Japon yenine karşı yükselmesiyle bu değerlenmeyi yönetmeye çalışıyor olabileceğine dikkat çekti.
CNH/JPY Paritesi Performansı
Kaynak: Market Insider

CNH/JPY paritesi, 13 Ocak 2020’de 16,1090 seviyesine kadar yükselerek 1,5 yılın en yüksek seviyesini kaydetmişti. Bu seviyeden bir miktar gerileyen parite, 4 Mayıs’ta 14,8545 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra yeniden yükselişe geçerek, bugünkü işlemlerde %0,06 oranında artıda 15,6661 seviyesine kadar yükseldi.

Analistlere göre; yen cinsinden Japon devlet tahvili almak için yuan satmak, değerin bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir. Çin ekonomisi, koronavirüs pandemisinin en kötüsü olabilecek durumdan sonra tekrar ivme kazandıkça yuan da bu yıl dolar karşısında büyük ölçüde yükseldi.

USD/CNH paritesi, bugünkü işlemlere 6,7370 seviyesinden başladıktan sonra %0,13 oranında ekside 6,7330 seviyesinden işlem görmeye başladı.
USD/CNH Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Nowakowski, diğer bir faktörün küresel muadilleriyle karşılaştırıldığında Japon devlet tahvillerinin en düşük getiriye sahip olmaması olduğunu söyledi. Stratejist, “Sıfır getiri ile bile Japon tahvil piyasası diğer birçok ülkenin tahvillerinden daha caziptir. İsveç, İsviçre ve ana Euro bölgesi ülkelerinin hepsinin son derece negatif getirileri vardır,” dedi.

Yatırımcıların kötüleşen salgının ortasında devlet tahvillerinin güvenliğine akın etmesiyle bu yıl küresel olarak hazine getirileri düştü. Fiyatlar yükseldikçe, birbirlerine ters yönde hareket ettikçe getiriler düşer.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum