Yatırım yapmaya başla!

Çin’den Yapılan İthalata Yuan Cinsinden Ödeme Dönemi Başladı

TCMB, geçen yıl yapılan swap anlaşması çerçevesinde dün ilk Çin yuanı kullanımının yapıldığını duyurdu. Yuan söz konusu haber sonrasında yatay seyrediyor.
Çin’den Yapılan İthalata Yuan Cinsinden Ödeme Dönemi Başladı

Swap yani ikili para takası konusu son haftalarda gündemimizde yer alan en önemli mevzular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çoklu swap görüşmelerinin devam ettiğini birçok konuşmasında yineledi. 20 Mayıs’ta Katar ile daha önce yapılan swap anlaşmasında limit artırıldığı açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), yaptığı duyuruda 17 Ağustos 2018 tarihinde Katar Merkez Bankası ile yapılan swap anlaşmasında limitin 5 milyar dolar karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden, 15 milyar dolara yükseltildiği bildirilmişti. Bugün ise Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile yapılan anlaşmaya dair açıklama geldi.

Merkez Bankası Çin ile geçen yıl yapılan swap anlaşması kapsamında ilk Çin yuanı (CNY) fonlamasının yapıldığını duyurdu.

Yuan Kullanımı BaşlıyorYapılan açıklamada Çin yuanı fonlamasının ilk kullanımının 18 Haziran 2020 tarihinde yapıldığı belirtildi. Bu gelişme sayesinde farklı sektörlerde çalışan Türk şirketleri, ilgili bankalar aracılığıyla Çin’den aldıkları ürünlere yuan ile ödeme yapabilecek.

Uluslararası ticarette yerel para kullanımının, Türk firmalarının likiditeye erişimi açısından oldukça önemli olduğu ifade edildi. 2019 yılında yapılan para takası anlaşması ve ikili ticarette yerel para kullanımın başlamasıyla Türkiye ve Çin arasında mali işbirliğinin de artacağına dikkat çekildi.

Bunun yanında ticari bankaların küresel boyutta yapacakları işlemlerde ürün yelpazelerini genişletebilecekleri eklendi. Merkez Bankası açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir.”

Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda 1 Çin yuanı 0,96 Türk lirasına denk geliyor.
Çin Yuanı Yatay Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Merkez Bankasının dün itibarıyla ilk yuan kullanımının yapıldığını duyurması piyasada çok da olumlu karşılanmadı. Çünkü söz konusu anlaşma zaten geçen yıl yapılmıştı. Yani yeni bir gelişme olarak kabul edilmedi. Fakat yine de Çin’den ithal edilen ürünler için ABD doları yerine yuan cinsinden ödeme yapmak elbette ki olumlu bir gelişme.

Perşembe günü 0,9693’ten kapanan yuan, yeni güne yatay bir başlangıç yaptı. Şu dakikalarda %0,04 artıda seyreden TRY/CNY kuru 0,9697’den işlem görüyor. Kur son bir ay içinde %3,5 kadar düşüş gösterdi. Analistler destek seviyelerini 0,9677 – 0,9658, direnç seviyelerini 0,9716 – 0,9736 bandı olarak takip ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum