Yatırım yapmaya başla!

Çin İthalatı ve İhracatı Ekim Ayında Beklentilerden Fazla Büyüdü!

Bugün açıklanan verilere göre Çin ithalatı ve ihracatı Ekim ayında beklentileri aştı. Detaylar haberimizde;
Çin İthalatı ve İhracatı Ekim Ayında Beklentilerden Fazla Büyüdü!

Çin bugünkü açıklamasında Ekim ayındaki ithalat ve ihracatın beklentileri aştığını bildirdiği. Çin Gümrük Genel İdaresi’nin verilerine göre Çin Ekim ayında ABD ile 31.78 dolarlık ticaret fazlası kaydetti ve bu rakam Eylül’deki 34.13 milyar dolarlık rekor ticaret fazlasının altında kaldı.

Bu noktada Reuters, ülkenin 2018’in ilk 10 ayında ABD ile olan kümülatif ticaret fazlasının 258.15 milyar dolar olduğunun üzerini çizdi. Bununlar birlikte; Çin’in Ekim ayındaki genel ticaret fazlasının ise ekonomistlerin 35 milyar dolarlık beklentisinin altında kalarak 34.01 milyar dolar olmasına dikkat çekildi.

Dolar cinsinden yapılan ihracat ise Ekim ayında yüzde 15.6 oranında artarak, ekonomistlerin yüzde 11 seviyesindeki büyüme tahmininin üzerine çıktı.

Çin İthalat - İhracat Rakamları Analist Beklentilerini Aştı Eylül ayındaki ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.5 seviyesinde büyümüştü. Bu arada dolar cinsinden yapılan ithalatlar da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 21.4 oranında artarak yüzde 14’lük beklentiyi aştı. Eylül ayındaki ithalat da yıllık bazda yüzde 14.3 seviyesinde büyümüştü.

Burada Çin ekonomik verilerinin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimi nedeniyle tüm dünya tarafından dikkatle takip edildiği hatırlatıldı.

Çin İthalat - İhracat Rakamları Keza 2018’in üçüncü çeyreğinde, finansal krizden bu yana en zayıf ekonomik büyüme sonuçlarını açıklasa da Çin verileri, ekonominin şimdiye kadar büyük ölçüde desteklendiğini gösteriyordu. Fakat pek çok ekonomist, Çin’deki durumun çoğunlukla tarifelerin başlatılmasından önce artan siparişlerden faydalanan ihracatçılardan kaynaklandığını ancak rakamların önümüzdeki aylarda stres gösterme olasılığının yüksek olduğunu savunuyordu.

Verilere ilişkin açıklama yapan bağımsız ekonomist Andy Xie de Çin ihracatının, hem dünya çapında hem de ABD’deki güçlü büyüme tarafından yukarıya itildiğini söyledi.

Andy Xie Çin Ekonomisi Yorumu Andy Xie ayrıca Çin ithalatında ABD’nin daha ağır gümrük tarifeleriyle bile Çin yuanındaki keskin düşüşün, etkinin çoğunu telafi ettiğini dile getirdi. Aşırı coşkulu emlak piyasasından gelen etkilerin neden olduğu iç faktörlerin Çin’deki büyüme yavaşlamasının temel nedenleri olacağını söyleyen Xie, ABD ile ticaret anlaşmazlığının Pekin’in ekonomik yavaşlama için kullanacağı elverişli bir mazeret olduğunu aktardı.

Ve son olarak şu şekilde görüş bildirdi: “Çin, güvenin sorun olduğunu ve ticaret savaşının tetikleyici olduğunu söylüyor ve bu da ticaret savaşını suçlamamız gerektiğinin nedenini açıklıyor. Bu problemi çözmek için hiçbir şey yapmamanın ve durumu ticaret savaşının bir parçası olarak göstermenin mazereti.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum