Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Vergi Yaptırımlarına Rağmen Çin’in İthalat ve İhracat Rakamları Beklentileri Aştı

Gümrük idaresinden gelen açıklamaya göre Çin'de ithalat, ihracat ve dış ticaret rakamları ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi yaptırımı açıklamalarına rağmen yükseliş kaydetti.
Trump’ın Vergi Yaptırımlarına Rağmen Çin’in İthalat ve İhracat Rakamları Beklentileri Aştı
Yorum

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı hemen her gün yeni gelişmeler kaydederken, yuan krizi ve Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin ürününe %10 ek vergi getireceğini duyurmasıyla ortam daha da karmaşık bir hal almıştı. İki büyük ekonomi arasındaki çekişme artıyor. Çin hükemeti ABD’yi hatalarını fark etmesi ve yanlış yoldan geri dönmesi için ikaz etmişti.

Trump’ın Çin yuanını manipüle etme suçlamalarını kesinlikle kabul etmeyen Çin, para birimindeki durumun kendilerinden kaynaklı olmadığını belirtmişti. Yuan krizi dünya gündemine bomba gibi düşmüşken, uzmanlar ABD ve Çin arasındaki gerilime teknolojiden sonra para birimlerinin de dahil olduğunu söylemişlerdi.

Trump’ın Çin ürünlerine 1 Eylül itibarıyla koyacağı ek vergi uygulamalarına rağmen, Çin’de Temmuz ayında ithalat, ihracat ve dış ticaret rakamları arttı.

Trump'ın Ek Vergi Uygulamalarına Rağmen Rakamlar ArttıBugün Gümrük İdaresi’nden gelen açıklama neticesinde ülkede Temmuz ayına ilişkin ihracat dolar bazında yıllık %3.3 artarak, %1 gerileme yönündeki beklentilerde yanılgıya yol açtı. Yine Temmuz ayında ülkenin ithalatının da %9 oranında gerileyeceği tahmin ediliyordu. Fakat %5.6 gerileme tespit edildi.

Çin’in dış ticaret dengesinin de 45.06 milyar dolar seviyesinde kaydedilerek, 42.65 milyar dolarlık beklentileri aştı. Diğer taraftan yuan bazında ihracattan beklenti yıllık %7 artış idi. Fakat söz konusu rakam %10.3 artışla beklentilerin üzerinde geldi.

Yuan bazındaki ithalattan beklenti ise 53.3 düşüş iken, beklentileri yanıltarak %0.4 yükseldi.

Yuan Bazındaki İthalat YükseldiYine yuan bazında dış ticaret dengesinden beklenti 310 milyar yuan fazla vermesiyken, 310.3 milyar yuan fazla verdi. Trump’ın Çin’e ek vergi yaptırımının ardından Pekin misilleme yapacağını belirtmiş ve bu kapsamda ABD’nin tarım ürünleri ithalatını durdurmuştu.

Bunun dışında Çin yuanının tarihi düşük seviyelere inmesi de Trump’ın vergi yaptırımına misilleme olabileceği yönündeki düşüncelere sebep olmuştu. Fakat iki ülke arasındaki gerilimlerin artmasına rağmen Çin’in bugün açıklanan ithalat, ihracat ve dış ticaret verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ufak bir şaşkınlığa yol açtı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu