Yatırım yapmaya başla!

Çin İthalatı ve İhracatı Artarken, Anakara Hisseleri Dalgalı Seyretti

Haftaya yükselişle başlayan Çin piyasaları, bugünkü dış ticaret verilerindeki iyimserliğe rağmen dalgalı bir seyir izledi.
Çin İthalatı ve İhracatı Artarken, Anakara Hisseleri Dalgalı Seyretti

Dün Çin’den gelen güçlü veriler ve merkez bankasının yuan kararı, Asya piyasalarının haftaya yükselişle başlamasına neden olmuştu. Bugün ise Çin’in artan ithalat ve ihracatına karşılık anakara hisselerinde karışık seyrettiği gözlendi.

Eylül ayında Çin’in ithalatı dolar başında %13,2 oranında artarken, Reuters’ın %0,3 oranındaki tahmininin çok üzerinde geldi.
Çin Dış Ticaret Verileri Eylül 2020
Kaynak: Çin Gümrük İdaresi

Bir yıl öncesine göre %9,9 oranında artan ihracat Reuters’ın %10’luk beklentisine çok yakın gerçekleşti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ticaret verileri en kötüsünü görmüştü. Eylül ayında ise yeniden toparlandığı gözlendi.

Aynı zamanda Çin yuanı cinsinden ihracat ve ithalat rekor düzeyde artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte Çin’in ihracatı bir yıl öncesine göre %10,2 oranında artarak 5 trilyon yuana yükseldi. Aynı dönemde ithalatı ise %4,3, artarak 3,88 trilyon yuana ulaştı.

ABD ile yakından izlenen Çin ticaret fazlası ise Eylül ayında 30,75 milyar dolara geriledi. Ağustos ayındaki rakamdan 3,5 milyar dolara yakın daha düşük seviyede gerçekleşti. Wind Information üzerinden erişilen gümrük verilerine göre yılbaşından bugüne kadar toplam 218,57 milyar dolar oldu.

Çin’den gelen ithalat ve ihracat verilerine karşılık anakara hisselerinde düşüş gözlendi ve Şanghay kompoziti %0,3 oranında değer kaybetti.
Şanghay Kompoziti Dalgalı Seyir
Grafik: Market Watch

Çin’in gösterge endeksi, dünkü işlemleri 3358,47 puandan tamamladıktan sonra bugünkü işlemlere düşüşle başladı. Günün en yüksek seviyesini 3360,71 puan ile gören endeks, en düşük 3334,50 puanı kaydetti. Endeksin 5 günlük getirisi %4,42 oranında pozitifken, yılbaşından bu yana kazancı %10,17 düzeyinde bulunuyor.

Endeks günün ilk yarısında düşüş kaydettikten sonra toparlandı ve yükselişe geçti. ğleden sonra %0,08 oranında artıda 3361,30 puanda seyretmeye başladı. Ülkenin diğer göstergesi olan Shenzhen Component ise %0,78 oranında artıda 13.813,65 puanda seyretti. Hong Kong’da ise Typhoon Nangka nedeniyle işlemlere ara verildi.

Japonya göstergesi Nikkei 225 endeksi ise %0,18 oranında yükselişle 23.601,78 puandan kapanış yaptı.
Nikkei 225 Endeksi Dalgalı Seyir
Grafik: Market Watch

Bugünkü işlemlere 23.667,90 puan ile başlayan endeks, dünkü kapanışa göre güçlü bir artış kaydetti. Günün en yüksek seviyesini açılışta kaydeden endeks, günün ilk yarısında düşüş kaydetti. Açılış sonrası düşüş kaydeden endeks, öğle saatlerine doğru yeniden yükselişe geçti.

Endeksin 5 günlük getirisi %0,72 oranında pozitif bölgedeyken, yılbaşından bu yana getirisi %0,23 oranında negatif bölgede yer alıyor. Ülkenin diğer göstergesi olan Topix ise %0,35 oranında yükselişle 1649,10 puandan kapanış gerçekleştirdi.

Güney Koreli Kospi endeksi %0,33 oranında düşerken, Avustralyalı S&P / ASX 200 endeksi %1,27 oranında kazanç sağladı. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise yatay bir seyir izledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum