Yatırım yapmaya başla!

Çin İnternet Sitelerine Yönelik Sansür Politikasını Katılaştırıyor

Çin’de hükümet aleyhine paylaşımlarda bulunan internet sitelerine yeni yaptırımlar geliyor.
Çin İnternet Sitelerine Yönelik Sansür Politikasını Katılaştırıyor

İnternet platformları dünyanın hemen her yerinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor ve bu sayı her geçen gün daha fazla artmaya devam ediyor. İnternet ağında insanların yararına pek çok içerik olduğu gibi uygunsuz paylaşımlara da denk gelmek mümkün oluyor. Ülkeler kendi vatandaşlarını zararlı içeriklerden korumak adına çeşitli kuralları uygulamaya koyabiliyor. Ancak bir ülke var ki internet sitelerine olan sansür politikalarında çok daha farklı bir noktada.

Tabi ki Çin’den bahsediyoruz. Ülkede başta Google olmak üzere popüler sosyal medya platformlarının büyük bölümüne erişim engeli bulunuyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi dünyanın önde gelen internet platformları Çin’de yasaklanmış durumda. Son gelişmeler gösteriyor ki Çin internet yasaklarına yönelik politikasını daha da katılaştıracak. Hükümet aleyhine paylaşımlarda bulunan internet sitelerinin daha sıkı denetleneceği belirtiliyor.

Yasakların Kapsamı Genişliyor

Yasakların Kapsamı Genişliyor

Vatandaşlarının internet erişimine yönelik kısıtlayıcı politikaları ile tanınan Çin hükümeti bu yaptırımların kapsamını daha da genişletecek hamlelerde bulunuyor. Ülkede bu amaca hizmet eden Siber İşler Komisyonu Ofisi olarak bilinen kurum, internet sitelerine yönelik daha sıkı kontroller getiriyor. Yeni algoritmaların devreye gireceği sistemde hükümete yönelik eleştirilerde bulunan internet sayfalarının içerikleri kaldırılacak.

Hükümeti eleştiren yorumların da kaldırılacağı bu sistemde amaç, ulusal güvenliğin ve devlet sırlarının korunması olarak gösteriliyor. Bu alanda başlıca sorumlu kurum ise Siber İşler Komisyonu Ofisi olacak. Yeni kurallar ile internet platformlarının hükümete yönelik hiçbir eleştiri yapamayacağı söylenebilir.

Uygulama Mart Ayında Başlıyor

Uygulama Mart Ayında Başlıyor

Yine yönetmelikte internet sayfalarının içerikleri nasıl oluşturacaklarına dair bilgilendirmeler yer alıyor. Hazırlanan yönetmelik 1 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konacak. İnternet hesaplarına yönelik daha sıkı denetlemelerin geleceği belirtilirken, asılsız haber yayan sitelere de yaptırımlar uygulanacak.

Kurum ayrıca ilgili internet sitelerinden pozitif yorumların öne çıkarılmasını talep edecek. Bu yönde hizmet amacıyla yeni algoritmaların geliştirildiği belirtiliyor. Çin’de uzun zamandır internet sayfalarının yasaklı olması hükümete yönelik sansürcü davranma suçlamalarının yapılmasına neden oluyor. Ülkede özellikle ABD merkezli internet platformları erişime engellenmiş durumda. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping alınan bu kararların ülkenin ulusal güvenliği için gerekli olduğunu belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum