Yatırım yapmaya başla!

Çin İnşaat Sektöründeki Sıkıntılar, Sübvansiyonlardaki Değişim ve Olumsuz Müşteri Algısı

Çin inşaat sektörüne dair sıkıntılar, geçmiş yıllara kıyasla düşüş gösteren fiyatlar, sübvansiyon değişimleri ve mutsuz müşteri protestoları.
Çin İnşaat Sektöründeki Sıkıntılar, Sübvansiyonlardaki Değişim ve Olumsuz Müşteri Algısı

Çinli yatırımcılar, mantar gibi projelerin yeni yüksek katlı projeler ile evleri büyütmek için geçen yılın sonlarına kadar Güneydoğu Çin’deki uykuda olan şehre akıyorlardı. Sonra bu trend u dönüşü yaptı. Satılmayan birimler artmaya başladı ve geliştiriciler fiyatları düşürmeye başladı. Konut fiyatlarındaki çöküşten korkan ev sahipleri Ekim ayında bir satış ofisinde protesto gerçekleştirdi.

Diğer küçük Çin şehirlerinde de görülebilen derinleşen çöküş ve mülk satışları bu yılki Çin ekonomisinin genel yavaşlamasına paralel hareket ediyor. Geçmişte, Çin ekonomisindeki zayıf noktaların üstesinden gelmek için büyük ölçüde mülk yatırımına güveniyordu.

Bu gelişme, özellikle Çin borsalarında ve diğer meselelerde muhtemel büyük bir yavaşlamanın ciddi bir düşüşe dair endişeleri canlandırırken akıllara 2015 dönemindeki olumsuzluları getiriyor. Yetkililer, krediyi mülkiyete yönlendirmek için faiz oranlarını düşürdü ve ev satın alma limitlerini yükseltti, bu kampanya nispeten satışları artırırken, ekonomiye iyi bir kan getirdi.

Tekerrüründen Sakınılan Süreçler

Tekrarından Kaçınılan GelişmelerBu sefer, Pekin tekrar etmekten kaçınmaya çalışıyor. Yetkililer, yıllarca artan mülk borcunun finansal riskleri ile derinlemesi kaygılarının yanı sıra, ev sahiplerinin servetlerinin çoğunun mülk değerlerine bağlı olduğu ve gençlerin fiyatlara erişemeyeceğinden korktukları şehirlerdeki sosyal hoşnutsuzluktan endişe duyulduğunu ifade ediyor.

Yetkili makamlar ise finansal sisteme daha fazla borç eklemek istemediklerinden, ülke genelinde bulunan yüzlerce mülkü satın almak için kırsal köylülere nakit sübvansiyonlar sunan kilit bir hükümet programını genişletmeyi reddediyor. Demografik güçler de konut piyasası ivmesini azaltmaya başlıyor. Kentleşmenin yavaşlaması, kırsal kesimde yaşayanların şehirlere taşınma oranlarındaki azalma yeni mülklere olan talebi yumuşatması anlamına gelirken; grileşen bir nüfus, evlerini iyileştirmek isteyen daha az sayıda genç aile olduğu anlamına geldiği düşünülebilir.

Bazı yerlerde ev fiyatları düşüyor. Pekin’de 29 yaşındaki Zhang Jianhua, aylık gelirinin üçte ikisini bir daireye ipotek almak için ödüyordu ancak bölgesinde fiyatlar geçen yıla göre %20 düştü ve son zamanlarda Bay Zhang, merkezi konut yetkililerini protesto etmek için 200 ev sahibine katıldı. Bay Zhang’ın “Protesto yapmaktan başka çarem yokmuş gibi hissettim. Çok üzüldüm.” dediği gelişmelerde dikkat çeken bir ayrıntı oldu.

Diğer Sektörlere Göre Sağlıklı Olan Piyasa

Diğer Sektörlerle Kıyaslanan İnşaat Çin’in emlak piyasası birçok alana kıyasla hala sağlıklı. Ülke genelinde konut fiyatları Aralık ayında bir önceki yıla göre %10.6 artarken, Kasım ayında %10.3 artmıştı. Pekin ve Şanghay gibi daha büyük pazarlarda, Çin ekonomisi büyük bir durgunluğa girmediği sürece, daha iyi iş arayan insanların girişi ile konut talebinin devam etmesi muhtemel görülebilir.

Ancak bazı ekonomistler, geliştiricilerin bu yıl daha da kötüleşen bir mülk beklentisinde agresif bir şekilde mülkleri zorlamasından dolayı satış rakamlarının geçici bir hız kazanacağına inanmakta. Pek çok yüklenici firmanın 2019 yılında doğacak bir borç dağıyla karşı karşıya kalabileceği ise diğer bir olumsuzluk olarak görünmekte.

Küçük Şehirlerdeki Satışlar Önem Arz Ediyor

Küçük Yerleşim Bölgelerindeki Satışların ÖnemiEkonomistler, nüfus artışının yavaşladığı veya daralmakta olan daha küçük şehirlerin görünümüne dair endişelerin derinleştiğini söylüyor. S&P Global Ratings tarafından yapılan bir analize göre, küçük şehirler geçtiğimiz yıl ülkedeki en dinamik pazarlar olmuş ve 2016’da yarıya oranla ulusal mülk satışlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturmuştu.

Gelişmenin büyük ölçüde, kırsal kesimde yaşayanların konutlarını iyileştirmelerine ve taahhüt firmaları için fırsatlar yaratmalarına yardımcı olmak için tasarlanan nakit destek programından kaynaklandığı düşünülüyor. Kampanya, geçen yıl Çin’in konut satışlarının beşte birine tekabül edecek düzeyde katkıda bulunmuştu.

Sübvansiyon (bir ürüne devlet tarafından yapılan finansal fonlama)  programı kapsamında, daha küçük şehirlerdeki harap konutları yıkmak ve yeni ev satın almak adına köylülere para vermek için devlet bankalarından yoğun olarak borçlandı. Ekonomistler, bu borçların nasıl ödeneceğine dair tablonun net olmadığını söylüyor. Hükümet planlarına göre, sübvansiyonlar geçen yıla göre %20’den fazla olan bu yıl sadece 4.6 milyon ev alımına tahsis edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum