Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İmalat PMI Koronavirüs Salgını Etkisiyle Tarihi Düşük Seviyede!

Koronavirüs salgınının üretimi aksatmasıyla, Çin’de imalat PMI Şubat ayında 50 seviyesinden 35,7’ye geriledi.
Çin İmalat PMI Koronavirüs Salgını Etkisiyle Tarihi Düşük Seviyede!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de Aralık ayının ortasında başlayan ve şu ana kadar anakarada 2 bin 914 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Ülkede aksayan üretim imalat sektörüne darbe vurdu. İmalat PMI Şubat ayında 35,7’ye gerileyerek, tüm zamanların en düşüğünü kaydetti.

Çin’de imalat PMI için uzmanların beklentisi 45 seviyesinde gelmesiydi.

Çin’de imalat PMIOcak ayında 50 olan veri, Şubat’ta 35,7 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Endeksin 50 değerinin altında gelmesi sektörde daralmaya işaret ettiğinden, söz konusu sert düşüş ekonomik aktivitede yeniden toparlanma sürecine geç girileceğini gösterdi. İmalat dışı endeks ise 26,9 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi.

ING Bank’tan Iris Pang rakamların piyasalarda şok etkisi yaratacağını ifade etti. Commerzbank ekonomistlerinden Zhou Hao ise piyasanın Mart ayından itibaren toparlanmaya başlayacağını fakat bu sürecin hiç kolay olmayacağı mesajını verdi.

Ocak ayında 51,1 olan Caixin PMI verisi de 40,3’e geriledi.

Caixin PMIBu değer 2019 yılının aynı döneminde 49,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Salgınla mücadele eden ülkede üretim gösterge endeksi 52’den 28,6’ya gerileyerek tarihinin en düşük seviyesini kaydetti. Bu arada Ulusal Sağlık Komisyonu koronavirüs nedeniyle son 24 saat içerisinde 42 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bugüne kadar Çin’de virüs bulaşan kişi sayısı 80 bin üzerine çıkarken, can kaybı 2 bin 914 oldu. Durumun en korkutucu yanı virüsün hızla tüm dünyaya yayılması. Son verilere göre Fransa’da 100, Almanya’da 129, İsveç’te 22, İngiltere’de 35, Yunanistan’da 7 ve Hollanda’da 10 virüs vakası tespit edildi. ABD’de ise hafta sonu virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu