Yatırım yapmaya başla!

Çin’e İhraç Edilecek Kirazlar Artık 16 Gün Bekletilmeyecek

Çin’e ihracatı gerçekleştirilen kirazlara yönelik ülkeyle bir protokole imza atıldı. Bu kapsamda kirazların “16 gün soğuk havada bekleme” şartının kaldırılmasına karar verildi.
Çin’e İhraç Edilecek Kirazlar Artık 16 Gün Bekletilmeyecek

Çin’e yapılan kiraz ihracatının önündeki en büyük engellerden biri olan “ürünün 16 gün soğuk havada beklemesi” şartı, ülkeler arası imzalanan bir protokol sonucunda kaldırıldı.

İki ülke arasındaki bu anlaşma sayesinde Türkiye’nin Çin’e yaptığı kiraz ihracatında büyük oranda artış kaydedileceği öngörüldü. Öte yandan Türk iş adamları, ülkenin önemli ihraç ürünlerinden biri olan kirazın Çin pazarına girmesi için yoğun bir çaba harcadı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumundaki Çin’e profesyonel anlamda kiraz ihracatı ilk kez 2017 yılının Ağustos ayında yapılmıştı.

Çin'e Kiraz İhracatı İlk Kez 2017'nin Ağustos Ayında YapılmıştıSöz konusu bu dönemde iki ülke arasında “Türk Kirazının Çin’e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Protokolü” imzalandı. Bu kapsamda, kirazların 16 gün boyunca 1 derecede beklemesi şartı getirildi.

Bu ülkeye yapılan kiraz ihracatında en büyük engel, raf ömrü kısa olan kirazdaki bekleme süresinin uzunluğu olarak Türk girişimcilerin karşısına çıkıyordu. Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yoğun çabaları sonucunda ve Çin Hükümeti ile temaslarla bu sorun aşıldı. Sonuç olarak imzalanan protokol ile 16 günlük süre şartı kaldırıldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’deki kirazların bu yıl gerek verim gerekse kalite yönünden oldukça iyi durumda olduğunu açıkladı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin UçakUçak, açıklaması sırasında Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaz mevsimi boyunca kiraz hasadının gerçekleştiğini dile getirdi. Ayrıca tüm meyvelerin tarladan sofraya kadar olan sürecinin takip edildiğini ekledi. Kalıntısız ve sağlıklı bir üretim gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ayrıca belirtti.

Türkiye’nin kiraz ihracatında uzun yıllardır Çin pazarına girmek için yoğun bir çaba harcadığını aktaran Uçak, Çin’e 2018 yılında 26 bin dolarlık ürün ihraç edildiğini bildirdi. Bununla birlikte, önceki protokolde yer alan 16 günlük bekleme süresinin kiraz ihracatını engellediğini söyledi. “Yeni protokol, ihracatın önünü açtı. İhracat için gerekli niteliklere sahip kiraz ihracatçısı firma isim listelerini topladık. Bu sezon 15 firma ile başlıyoruz. Çin’de meyve çok kıymetli, tane ile satılıyor.” dedi.

Açıklamalarına Çin’in oldukça büyük bir Pazar olduğunu da ekleyen Uçak, bu pazarın tam anlamıyla açılmasının ihracatta bir iki ülkeye bağımlı kalmanın önüne geçeceğini belirtti. Ayrıca Çin’e gerçekleştirilen kiraz ihracatının bir bölümünün hava kargo yoluyla yapılacağını da sözlerine ekledi.

İlk hedeflerinin bu pazarda tutunmak olduğunu bildirirken, orta vadede bu ülkenin en önemli pazarlarından biri haline gelebileceğini tahmin ettiklerini aktardı. Diğer taraftan Türkiye, en fazla ihraç ettiği meyvelerden biri olan kirazda önceki yıl, Almanya ve Rusya başta olmak üzere 59 ülkeye 162 milyon dolarlık ürün ihracatı gerçekleştirmişti. Türk kirazının ihracatında ise bu yıl, 2016 yılında ulaşılan ve rekor rakam olan 78 bin ton hedefleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum