Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümeti TikTok’un Kapatılmasını Satılmasına Tercih Ediyor

Çin hükümetinin TikTok’un ABD operasyonlarının satılmasını en kötü ihtimal olarak değerlendirdiği iddia edildi.
Çin Hükümeti TikTok’un Kapatılmasını Satılmasına Tercih Ediyor

Son yıllarda hızlı yükselişi ile dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çinli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama hızlı yükselişinin yanı sıra ABD hükümeti ile yaşadığı sürtüşme ile gündemden düşmüyor. Uygulama ABD yönetimi tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor. TikTok yönetimi bu iddiaları reddetse de geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, Tiktok’un yasaklanmasını sağlayan kararnameye imza atmıştı.

Kararname ile beraber TikTok’un ABD’deki operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Microsoft, Oracle ve Twitter gibi bazı şirketlerin TikTok’u satın almak adına görüşmeler yaptığı gündeme gelmişti. Çin hükümetinin ise bu durumu en kötü ihtimal olarak gördüğü söyleniyor. Hatta uygulamanın ABD yasaklanmasının satılmasından daha iyi bir olasılık olduğu görüşü hakim.

Çin, TikTok’un Satılmasına Razı Değil

Çin, TikTok’un Satılmasına Razı Değil

Reuters’ta yer alan habere göre Çin yönetimi TikTok’un ABD operasyonlarının satılmasını kesinlikle istemiyor. Bu durumun gerçekleşmesi yerine uygulamanın ABD’de yasaklanmasının daha iyi bir ihtimal olduğu değerlendiriliyor. Bunun sebebi ise uygulamanın satılması halinde Çin’in ABD karşısında zayıf bir görüntü vereceği düşüncesi. Bytedance adına bir sözcü Çin hükümetinin TikTok’un geleceği için bir tavsiyede bulunmadığını belirtti.

Ancak bazı kaynaklarda Çin’in Bytedance anlaşmasını geciktirmek adına teknoloji ihracat listesinde yer alan revizyonları kullanmak istediğine yer veriliyor. Çin Dışişleri Bakanı Zhao Lihian geçtiğimiz günlerde ABD’nin ulusal güvenlik kavramını kötüye kullandığını ve bu yolla yabancı şirketleri baskılamak istediğini belirtti. TikTok’un ABD’deki geleceğinin nasıl şekilleneceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Android’de TikTok Klonu Tespit Edildi

Android’de TikTok Klonu Tespit Edildi

Sosyal medya uygulaması ABD baskısına karşı ayakta durmaya çalışırken bir yandan da hackerların hedefi haline gelmiş durumda. Yapılan bir araştırma TikTok Pro adında casus yazılım içeren bir uygulamayı ortaya çıkardı. Hackerlar bu yolla kullanıcıların kişisel bilgilerini hedef alıyor. Android platformunda görülen bu uygulama TikTok klonu olarak çalışıyor.

Araştırmayı yapan Zscaler firmasından Shivang Desai açıklamasında, “Casus yazılım, yükleme sonrasında TikTok Pro adını kullanarak kendisini TikTok olarak gösteriyor. Kullanıcı uygulamayı açmaya çalıştığında sahte bir bildirim geliyor ve kısa bir süre içerisinde hem bildirim hem de uygulama yok oluyor. Bu sahte bildirim taktiği, kullanıcının dikkatini başka bir yere yönlendirmek için yapılıyor. Bu sırada uygulama kendisini saklıyor ve kullanıcı da uygulamanın hatalı olduğunu düşünüyor” ifadelerine yer verdi.

Uygulamanın Android telefonlara yüklenmesi ileberaber SMS’ler ele geçirilebiliyor. Bunun yanı sıra Facebook bilgileri elde geçiriliyor, fotoğraf çekiliyor ve konum bilgileri sızdırılabiliyor. Uzmanlar Play Store harici kaynaklardan uygulama indirilmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum